Ново проучване на American Association of Public Opinion показва, че ако искаме да получим максимално искрена информация от телефонните си събеседници трябва да използваме кратки текстови съобщения, а не обикновени разговори. За да научим истината трябва да зададем въпроса си чрез SMS и да получим отговора по същия начин. Цялото изследване на асоциацията ще бъде представено съвсем скоро на специална конференция, предаде kaldata.com.
Изследването е установило още, че повечето хора погрешно смятат, че директната комуникация чрез гласово обаждане е най-добрият начин за получаване на истината. В реалния живот обаче, по този начин има доста голям шанс да ни преметнат. Причина за това е, че разговорът е по-мимолетен, докато текстовото съобщение остава в паметта на телефона и може да бъде възпроизведено по всяко време в бъдещето. Поради това, когато пишат SMS, хората внимават да не лъжат, защото оставят следи черно на бяло, които лесно могат да бъдат използвани срещу тях при нужда.
Гласовите обаждания също могат да бъдат записвани чрез инструментите, налични в повечето съвременни телефони, но това в повечето случаи е незаконно, а и използването на записите е доста по-неудобно. Затова и малко хора го правят.
При есемесите намаляват не само лъжите, но и неточностите при съобщаване на важна информация. Причина за това е, че при писането на текстово съобщение потребителите не са толкова притиснати от времето, защото от тях не се изисква незабавен отговор. Така те са по-прецизни, когато дават информация.
Хората лъжат по-малко в есемесите, отколкото при телефонните разговори
18.05.2012 11:09:09
Power-a
на 18.05.2012 в 15:55:31 #2На никой ли не му стиска да говори истината навсякъде ???
TheBrain
на 18.05.2012 в 12:19:29 #1Стига бе - вЕрно ли? Да ви кажа и при мен е така. Колегите които обикновено ми говорят небивалици по телефона, не са склонни да подкрепят мнението си писмено в мейл