IBM обяви, че през 2011 година е поставила нов рекорд за патенти в САЩ, оглавявайки за 19-та поредна година списък на компаниите, получили патенти. Изобретателите от IBM са получили рекордните 6180 патента в САЩ през миналата година, с което компанията надвишава неколкократно броя на патентите, регистрирани през същата година от Hewlett-Packard, Apple, Google, Microsoft, Amazon и Oracle.
За рекордното постижение са допринесли над 8 000 служители на IBM, съобщава kaldata.com.
Сред патентите са - Система и метод за кортикална симулация - Това патентовано изобретение описва метод за разработване на компютъризираната система за симулация на мозъка, която може да имитира дейността на когнитивните системи и функция на кората на мозъка.
Друг патент - Стимулиране на потребителите към здравословни хранителни навици - Това изобретение описва метод, система и програма, която използва технологии за анализ на данни, с които се предоставят електронни стимули за потребление на здравословна храна.
Матю
на 13.01.2012 в 20:55:28 #6Патент се прави или за да направиш много пари (пряко или косвено), или за да попречиш на друг да направи пари вместо тебе. Намесени ли са пари, то неминуемо следва жажда за още и война (просто това си е в природата на хората, неизбежимо е). Ненаситност има. Патентна война - също. Жертви от тази война - също. Цивилни жертви - също. Но не се коси. Това, че мисля нещо за загниващо и изопачено, не значи че и другите трябва да го мислят за такова. Ако теб те устройва и ти харесва сегашното положение в патентния свят - здраве да е, радвай му се.
Матю
на 13.01.2012 в 16:09:35 #5sofia12, е па т'ва не го разбрах, чес'но: "примери за безсмислени патенти могат да се окажат не по-малко безсмислени" Да пробвам за последен път. Не казвам, че патентоването е лошо, а че все повече се изражда. Ето един асоциативен пример. Представи си, че патентоването е като слагане на метална ограда с ток, с която човек да пази продукцията си докато узрее. Това е ОК. Но сега си представи, че все повече стават хората, които: (1) заграждат празни терени, не сеят нищо там, и основната им цел е да ги препродадат с огромна печалба на някой, който в бъдеще ще се нуждае много от тях. (2) слагат заграждения с ток наляво и надясно, без никаква умисъл да сеят каквото й да е, но само чакат някой да се докосне и да го тресне тока. (3) заграждат си място не защото им трябва, а за да попречат умишлено на другите да се развиват. Намери извадка колко патента имат IBM, Apple, Microsoft и всякакви други технологични компании и колко от тях са реализирани продуктово. Иначе за коментара ти относно черпенето на идеи от научни разработки от университети -- тук съм съгласен.
бББ
на 12.01.2012 в 21:14:23 #4Целият свят е създаден от НЕГО. А човекът е създаден по НЕГОВО подобие. Следователно всичко, което може да бъде измислено е първо НЕГОВО дело и никой не може да има претенции за авторски права.
Матю
на 12.01.2012 в 14:10:24 #3Не знам дали той се изказва от позицията на знание, ама друг някой тук се перчи прекалено много. Запознай се какви патенти минават успешно през патентната служба на САЩ. Примерно патент за предложение за брак, патент за игра-модел на рая и ада, патент за устройство за постигане на душевно спокойствие, патент за записване и съхраняване на човешката душа, патент за шапка наподобяваща пържено яйце и т.н. Патентите и употребата им отдавна се изродиха в нещо, което никак не прилича на първоначалната идея. А бе както и да е. Местя се на друга, по-нова тема.
lokster
на 12.01.2012 в 00:19:53 #2"Изобретателите от IBM" --- Много силно казано. Всъщност, това което правят тези компании, е да патентоват тривиални или много абстрактни неща, за които никой не се е сетил да направи патент. По този начин си осигуряват патентно портфолио, чрез което могат по съдебен път легално да изнудват конкурентни или по-малки компании. Както беше случая с Apple и Samsung в Германия - съдиха се, понеже Apple бяха "патентовали" "правоъгълно устройств с екран" (патента почти буквално беше такъв). Не пишете тази новина като че ли е добра. Патентната система в САЩ е една от най-болните системи там, а и в света.
Матю
на 11.01.2012 в 19:07:30 #1Баси мамата, лелята, бабата и чак до Ева с тези патенти. Що не направят така -- ако фирма, притежаваща патент за Х, не направи действащ прототип на Х в рамките на 5 години след патентоването, да губи правата за патента, а същият този патент да става публичен и свободен за всички. А? А?!?!