Броят на уеб-базираните атаки е нараснал с 93% през 2010г. в сравнение с предходната година. Това е заключение на доклад на Symantec, цитиран от kaldata.com.
Този ръст се дължи на разпространението на съкратените интернет адреси, които се публикуват в социалните мрежи. Чрез тях потребителите се подвеждат да въведат важна информация във фалшиви копия на легитимни страници (т.нар фишинг), а често там дебнат и вируси.
От софтуерната компания обясняват, че атаките срещу мобилните платформи също ще се увеличат. През миналата година е отчетен 42% ръст в уязвимостта на мобилните устройства.
"Големите мобилни платформи стават толкова популярни, че привличат все повече вниманието на кибер престъпниците", казват от Symantec. "Кибер престъпниците наистина ще последват потребителите и тук", допълват от компанията.
От Symantec предричат, че през тази година ще нарасне и броят на целевите кибер атаки от типа на тази с червея Stuxnet, поразил иранската ядрена програма.
Т. нар. "целеви атаки" са успешни, тъй като повечето потребители не отварят подозрителни линкове, изпратени в пощата им като спам, но пък отварят файлове, които получават от познати им изпращачи.
"Този тип атаки са по-трудни за изпълнение, но пък възвращаемостта им е по-голяма", заяви Сиан Джон, стратег по сигурността в Symantec.