Летящото килимче е един от най-популярните артефакти в приказките, наред с ботушите бързоходки, шапките-невидимки и делвите, обитавани от джинове.

За най-голяма изненада, летящото килимче може да се окаже напълно реално, при това магията тук няма нищо общо.
Група учени от Франция и САЩ са разработили проект именно за такова приказно средство за придвижване.

За начало, изследователите направили експеримент с гъвкав вибриращ лист, потопен в течност. Ако на този лист с помощта на електрически импулси бъде зададена определена амплитуда, той не потъва и даже се движи в течна среда.

Направените изчисления показват, че вибриращото „килимче" по същия начин се държи и във въздуха. За целта, то трябва да е достатъчно близко до хоризонтална повърхност - до земя или вода.

Подтикван от електрическите импулси, предметът може да левитира благодарение на това, че между него и повърхността възниква зона на ниско налягане. А разликата в наляганията създава подемна сила.

Това още не е всичко. Килимчето може не само да се вдигне във въздуха, но и да се движи напред, ако колебанията бъдат насочени от единия край към другия.

Единият край на килимчето трябва да е по-високо разположен от другия и движението става в посока на по-високия (впрочем, в приказките предният край на летящото килимче е завит нагоре).
В бъдеще учените възнамеряват да научат своето изобретение да завива наляво и надясно.

За сега, според изчисленията на изследователите, във въздуха може да се задържи килимче със страна 10 см и дебелина 0,1 мм, при условие, че честотата на вибрациите е 10 Hz с амплитуда около 0,25 мм.

Скептиците от своя страна твърдят, че да се увеличи площта на подобен летателен апарат е практически невъзможно - за целта ще е нужен мощен и тежък двигател.
Пък и едва ли някой ще иска да лети на постоянно вибриращо килимче.

Източник: PCworld.bg