ЗемятаНеобикновени резултати получиха учени, наблюдаващи състоянието на магнитното поле на Земята с помощта на датския спътник Orsted. Сравнявайки данните, събрани от апарата, с резултатите от предишни изследвания, учените забелязаха своеобразни “магнитни дупки” – области с много малка интензивност на магнитното поле.

Тези области са разположени в южните части на Атлантическия океан и в Арктика и появата им може да е свидетелство за размяна на магнитните полуси на Земята.

Учените особено били удивени от лавинообразността на настъпващите изменения. Според тях ядрото на нашата планета търпи големи колебания, като цялата геодинамична обстановка се развива така, като че ли скоро полюсите ще разменят местата си.

Според възприеманата в момента теория, за формирането на магнитното поле са отговорни потоците от разтопено желязо, движещи се около твърдото ядро на Земята. Понякога в тези потоци могат да се образуват гигантски “водовъртежи”, които в определени условия действително могат да разменят местата на северния и южния магнитни полюси.

Нилс Олсен от Датския център за планетарни изследвания предполага, че именно на такива “водовъртежи” се дължи появата на магнитните дупки. “Водовъртежите” влияят на потоците от разтопено желязо и могат да променят тяхното направление. Ако посоката на всички течения около земното ядро се обърне, северният полюс може да стане южен и обратно.

Засега е неизвестно колко бързо може да протече процесът по размяната на полюсите, но последствията от това могат да повлияят много сериозно на биосферата и човека.

При изменението на направлението на железните потоци магнитното поле на Земята може да отслабне, което ще изложи планетата ни на силното излъчване на Слънцето.

А ако полюсите действително разменят местата си, няма да бъде възможно използването на каквито и да било навигационни системи. Някои от представителите на дивата природа, като прелетните птици например, също биха могли за изгубят ориентация в пространството.

Всъщност, промените в магнитосферата не са нещо необичайно. Анди Джексън, специалист по геомагнетизъм в университета в Лийдс, Великобритания, заяви, че магнитните полюси променят местата си веднъж на 500 000 години, а от последната промяна са минали около 750 000 години.