През ноември ще се състои първият централизиран конкурс за младши експерти в държавната администрация. Кандидатстването за участие става онлайн, самият изпит също ще протича изцяло по електронен път, съобщиха от МДААР.
Министър Василев се срещна със студенти от четвърти курс и учещи по магистърски програми в специалностите от Философския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Пред тях той обясни начините на кандидатстване за конкурса, методиката на провеждане, както и възможностите, които участието на изпита предоставя. Всички студенти в залата се включиха и в решаването на демо-версията на теста, чрез която всеки може да провери своите знания.
Централизираният конкурс е модерна практика в страните от ЕС за прозрачно и ефективно привличане на млади хора за работа в държавните институции. С него ще се създаде база данни от млади и високообразовани хора, които имат желание да работят в администрацията, и ще отпадне необходимостта от провеждането на голям брой конкурсни процедури при обявяване на свободна позиция за длъжността младши експерт. Ръководителите на отделните институции ще имат възможността директно да избират кандидати за работа от базата данни с успешно преминалите изпита.
Конкурсът ще се проведе от 13 до 17 ноември 2006 г. с поредица от тестове в компютърни зали в няколко големи града в страната. Решаването на въпросите се извършва в реално време онлайн чрез специално направен за целта софтуер, а резултатите се показват на екрана непосредствено след приключване на теста.
Изискванията към кандидатите за участие в конкурса са да имат завършено висше образование със степен бакалавър или магистър или завършен колеж със степен специалист. Няма изисквания за професионален стаж.
Регистрацията за участие в конкурса става от 10 до 23 октомври 2006 г. по електронен път на интернет сайта на министерството. Там всеки кандидат получава парола, която ще използва при явяването на изпита.
Има два вида изпитни тестове - основен и специализиран. Основният тест е задължителен за всеки кандидатстващ за длъжността младши експерт в държавна институция и има за цел да провери нивото на познаване и разбиране на основните нормативни актове, регламентиращи функционирането на администрацията в България, функциите, правомощията, отговорностите на различните административни органи, информираността за историята и институциите на ЕС и процесите на евроинтеграция, както и въпроси за проверка на общата езикова култура.
Вторият вид изпит - специализирани тестове - не е задължителен. На него могат да се явят кандидатите, заявили желанието си да бъдат оценени знанията им в определена специализирана област: икономика, финанси, право, европеистика, компютърни умения, чужди езици (английски, френски, немски). Успешното представяне в специализираните тестове носи предимство при класирането на кандидата и при подбора от страна на администрациите, които искат да ползват резултатите от централизирания конкурс за заемане на конкретна позиция.
Успешно издържалите конкурса ще бъдат включени в национална база данни, от която всяка администрация може да търси подходящи кандидати за свободна позиция за длъжността младши експерт. Резултатите от изпитите ще са валидни една година, като на всеки три месеца кандидатите ще трябва да потвърждават по електронен път дали все още желаят да бъдат включени в базата данни.