Microsoft разкри подробности за система с изкуствен интелект, която се представя по-добре от лекарите при поставяне на сложни здравни диагнози, което проправя "път към медицински суперинтелект", съобщава "Гардиън".
Звеното за изкуствен интелект на компанията, ръководено от британския технологичен пионер Мустафа Сюлейман, е разработило система, която имитира панел от експерти лекари, занимаващи се с "диагностично сложни и интелектуално взискателни" случаи.
Microsoft заяви, че когато е съчетан с усъвършенствания модел o3 AI на OpenAI, подходът им е "решил" повече от осем от общо десет казуса, специално подбрани за диагностичното предизвикателство. Когато тези казуси са били изпробвани върху практикуващи лекари - които нямат достъп до колеги, учебници или чатботове - процентът на точност е бил два от 10.
Microsoft твърди и че това е по-евтин вариант от използването на лекари, защото е по-ефективен при поръчване на тестове.
Въпреки че подчертава потенциалните икономии на разходи от своите изследвания, Microsoft омаловажи последиците за работните места, като изрази увереност, че изкуственият интелект ще допълни ролите на лекарите, а няма да ги замени.
"Техните клинични роли са много по-широки от простото поставяне на диагноза. Те трябва да се справят с неяснотите и да изградят доверие с пациентите и техните семейства по начин, по който изкуственият интелект не е създаден да го прави", пише компанията в публикация в блога си, обявявайки изследването, което се представя за експертна оценка.
Използването на лозунга "път към медицински суперинтелект" обаче повдига перспективата за радикална промяна на пазара на здравеопазването. Докато общият изкуствен интелект (ОИИ) се отнася до системи, които съответстват на човешките когнитивни способности при всяка дадена задача, суперинтелектът е също толкова теоретичен термин, отнасящ се до система, която надминава човешкото интелектуално представяне във всички области.
Сюлейман - главният изпълнителен директор на Microsoft AI, заяви, че системата ще функционира перфектно през следващото десетилетие.
Напълно ясно е, че сме напът тези системи да станат почти безгрешни през следващите 5-10 години. Това ще свали огромна тежест от плещите на всички здравни системи по света", отбеляза той.
Обяснявайки обосновката на изследването, Microsoft изрази съмнение относно способността на ИИ да постигне изключително добър резултат на изпита за медицинско лицензиране в Съединените щати - ключов тест за получаване на медицински лиценз в САЩ. Компанията заяви, че тестовете с избираем отговор предпочитат запаметяването на отговорите пред задълбоченото разбиране на дадена тема, което би могло да помогне за "надценяване" на компетентността на даден модел на ИИ.
Microsoft съобщи, че разработва система, която, подобно на реален клиницист, предприема мерки стъпка по стъпка - като задаване на конкретни въпроси и изискване на диагностични тестове - за да стигне до окончателна диагноза. Например, пациент със симптоми на кашлица и треска може да се нуждае от кръвни изследвания и рентгенова снимка на гръдния кош, преди лекарят да постави диагноза пневмония.
Новият подход на Microsoft използва сложни казуси от New England Journal of Medicine (NEJM).
Екипът на Сюлейман преобразува над 300 от тези проучвания в "интерактивни предизвикателства с казуси", които използва за тестване на своя подход. Подходът на Microsoft използва съществуващи модели на изкуствен интелект, включително тези, създадени от разработчика на ChatGPT, OpenAI, Meta на Марк Зукърбърг, Anthropic, Grok на Илон Мъск и Gemini на Google.
След това Microsoft използва специално разработена, подобна на агент система с изкуствен интелект, наречена "диагностичен оркестратор", за да работи с даден модел относно това какви тестове да се назначат и каква може да бъде диагнозата. Оркестраторът всъщност имитира панел от лекари, който след това поставя диагнозата.
Microsoft заяви, че в комбинация с усъвършенствания o3 модел на OpenAI компанията е "решила" повече от осем от 10 казуса на NEJM - в сравнение с успешни два от 10 при лекари.
Според Microsoft подходът ѝ е в състояние да осигури "широчина и дълбочина на експертизата", които надхвърлят тези на отделните лекари, тъй като могат да обхванат множество медицински дисциплини.
Компанията добави: "Мащабирането на това ниво на разсъждение - и отвъд него - има потенциал да промени здравеопазването. Изкуственият интелект би могъл да даде възможност на пациентите сами да управляват рутинните аспекти на грижите и да предостави на клиницистите усъвършенствана поддръжка за вземане на решения за сложни случаи".
Microsoft обаче призна, че работата ѝ не е готова за клинична употреба. Необходими са допълнителни тестове на нейния "оркестратор", за да се оцени ефективността ѝ при по-често срещани симптоми.