От 1988 година насам Центърът за намаляване на риска от ядрена война (NRRC) поддържа директен комуникационен канал между Съединените щати и Русия, познат още като "червения телефон". Сега, в ера, в която ядреното оръжие отстъпва на една друга глобална опасност, ще бъде създаден още един канал, чрез който Вашингтон и Москва ще си сътрудничат в борбата срещу киберпрестъпността, съобщава технологичният портал kaldata.com.

Това ще е първият подобен комуникационен канал, който Щатите ще изградят в партньорство с друга държава. Все още не е ясно кой точно ще има достъп до тази "гореща линия" нито под каква форма ще се предават съобщенията, но специалисти и от двете държави са на мнение, че това е стъпка в правилна посока. Планира се и включването на Китай - държава, която, подобно на Русия, е известна с недостатъчните си усилия в борбата с кибер престъпниците.

Някои специалисти, все пак, посочват, че новият комуникационен канал не трябва да се разглежда като алтернатива на "червения телефон", защото регистрирането на атаки в интернет е много по-трудно, отколкото регистрирането на изстреляна ракета, например. Според изследователя Хосе Назарио знаците, които доказват реализирането на хакерска атака са много по-слаби и трудно доловими.

Другият проблем без аналог в контекста на ядрената война е фактът, че всеки един хакер може много умело да прикрие следите си. Заради това, идентифицирането на кибер престъпниците отнема много повече време, отколкото, да речем, идентифицирането на притежателя на ядрено оръжие. Въпреки това, обединените усилия на няколко държави със сигурност ще помогнат в борбата за установяване на по-голяма безопасност в интернет.