На съвместна пресконференция директорът на НАСА Дъг Маккъсчън и главният изпълнителен директор на сектор Индустрия в Siemens Зигфрид Русвурм обсъдиха старта на нова ера на космически изследвания и важната роля, която инженерите на НАСА и софтуерната технология на Siemens играят в осъществяването й.
На 5 август са очаква кацането на роувъра "Curiosity" на Марс, който е проектиран от Jet Propulsion Laboratory (JPL) на НАСА и използващ софтуер на Siemens. Двете компании посочиха свръх технологичния апарат като пример за това как модерен софтуер може да се използва за повишаване на конкурентоспособността в космическата индустрия.
Извършваната в момента трансформация на НАСА включва публично-частни партньорства и постоянния стремеж за увеличаване на производителността и намаляване на времето за разработка.
„Curiosity'' е най-високотехнологичният изследователски роувър, изпращан до Марс, и чрез него ще научим още повече за Червената планета", разказа Маккъсчън, директор на програмата на НАСА за изследване на Марс.
Невероятният екип от учени и инженери към JPL на НАСА използва най-новите софтуерни технологии за проектиране на тежащият близо 1 тон ‘'Curiosity'', който да издържа на екстремните условия при изстрелването, навлизането в атмосферата и приземяването на повърхността на Марс.
JPL използва софтуер на Siemens за управление на жизнения цикъл на продукта (Product Lifecycle Management - PLM) през целия процес на проектиране за дигитален дизайн, симулация и монтаж на ‘'Curiosity'' преди изграждането на физически прототипи на изследователския роувър.
Софтуерът гарантира, че всички компоненти ще са съвместими и ще работят в синхрон и ще издържат на условията на околната среда, на които мисията ще ги подложи.
„В Siemens се гордеем с партньорството ни с НАСА и с ролята, която нашата технология играе в осъществяването на такива амбициозни и изключителни мисии", сподели Зигфрид Русвурм, член на борда на директорите на Siemens и главен изпълнителен директор на сектор Индустрия.
Общите приходи от всички технологии на Siemens в космическата индустрия са в размер на стотици милиони евро. Русвурм подчерта съществената роля на проектиране и производство на разходно-ефективни продукти в производството на самолети:
„С нашата уникална комбинация от софтуер за управление на жизнения цикъл на продукта (PLM) и технологии за автоматизация ние не само намаляваме времето за пускане на пазара с 50%, но също спестяваме ресурси и разходи за енергия.''
Софтуерът на Siemens PLM се използва от повече от 70 000 клиенти по целия свят в космическата промишленост, автомобилостроенето, електрониката и други индустрии.
dk
на 18.07.2012 в 15:26:44 #7Ръждилник, всяко нещо с времето си!
dk
на 17.07.2012 в 22:24:28 #6Те руснаците преди колко години пратиха машина на Луната - 30 и повече нали. Техниката се развива за това време. Когато решат, ще пратят, ако е нужно. Сега са космически хотелиери и таксита. . Язък, ако не е силния българин, да са умрели от глад и мор, благодарение на неговата милост и благоволението на ръждилника все още дишат, ама тези ще се размърдат, ще се навдигнат и с голи ръце ще ги издушат! А онзи темерут все това повтаря - руснаците нямали цветни телевизори. Имат, имат, ние нямаме. Едни китайски коли се мъчим да сглобяваме, ама няма да я бъде - откъде на къде Гриша Ганчев ще има такъв бизнес - или е за Боко, или няма да го има.
Матю
на 16.07.2012 в 18:26:15 #5Стилът на статията е рекламен, demeque, вижте го сега нашия софтуер какви спестявания и ускорявания направи. Иначе добре, че ще се праща нещо горе, но можеше да се обяви с по-неутрален тон.
boris
на 16.07.2012 в 17:07:17 #4^3DAttack ------------------------------------- Аз не твърдя че мисията е "рекламен трик", просто не виждам нищо революционно. Сто процента, същите вълнения, неясноти и проблеми и рекорди, ги е имало и могат да се кажат за която и да е космическа програма преди тази. Хващам бас, че всяка следваща сонда отлетяла към Марс има по-добра електроника от предишната.
boris
на 16.07.2012 в 14:38:10 #3В случая става въпрос просто за преповдигнато - ракламен тон, характерен за повечето подобни случай на участие на частни фирми в някакво обществено мероприятие. Нито изпращането на робот на Марс е някаква кой знае колко нова ера, нито факта, че този е най-високотехнологичен от предишните е новина. Всеки следващ апарат в космоса по-принцип е по-високотехнологичен от предишните.
Силен Българин
на 16.07.2012 в 14:08:23 #2Тук се вижда разликата между индустрията на държави като САЩ и Германия с Китай. Руснаците няма за какво да ги споменаваме. Те са толкова изостанали, че живеят благодарение на това, което могат да изкопаят от земята.
KiroGovedoto
на 16.07.2012 в 13:54:46 #1А руснаците още го играят таксита