Посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик призна, че е нарушавал закона като свалял от интернет. Той участва в откриването на конференция в хотел „Радисън" на тема „Стимулиране на бизнеса в дигитална среда".
Уорлик изтъкна, че решаването на този проблем изисква систематични и постоянни усилия. "През годините в САЩ, в България и навсякъде по света сме свидетели на нарушения на правата на интелектуална собственост", коментира американският посланик.
„Обзалагам се, че сред участниците в днешната конференция има хора, които са си сваляли музика и филми от пиратски сайтове. Това е разбираемо и аз самият съм нарушавал закона в това отношение, но знам, че не е правилно", сподели още дипломатът.
Той посочи, че има интернет сайтове, които са изключително популярни в България като zamunda.bg и arena.bg. „В действителност тези сайтове представляват сами по себе си кражба от творци, от много успешни български филми като Тилт, Love.net. Влизаш в интернет и свободно си сваляш един такъв прекрасен филм", добави американския посланик.
По думите му, това е същото като да влезеш в един бижутериен магазин, да си свиеш едно бижу и да си го сложиш в джоба. „Нашата задача е да се борим с това явление, да търсим разумни решения", обяви американският посланик.
Той подчерта, че в България вече е постигнат добър напредък, защитават се носителите на авторско право и навлизането на itunes спомага в това отношение. Джеймс Уорлик изтъкна обаче, че нещата не могат да се променят само за няколко дни.
„Немалко потребители на музика са се придвижили от Napster към itunes. За повечето от нас може да се каже, че няма да влезем в piratebay.com и ще използваме търсачката Google.com", обяви още американският посланик.
Едно от възможните устойчиви решения за борбата с киберпрестъпността е да се предложат евтини алтернативи на пиратското съдържание, смята Тодор Чобанов, който е съветник на икономическия министър по въпросите на културно-исторически туризъм. Той изтъкна, че в определени части на Европа близо 90% от търговията е фокусирана в интернет.
Чобанов уточни, че това е по-характерно за Северна Европа и в по-малка степен за южна. По думите му интернет все повече и повече се налага като основно място за покупки на всички потребители. Тази търговия обаче се възпрепятства или стимулира от различни фактори и на първо място това е достъпът до глобалната мрежа.
У нас повече от 50% от домакинствата имат достъп до глобалната мрежа и това е признак, че повечето българи имат достъп до интернет и все по-голяма част от тях се ориентират към пазаруване в интернет, коментира той.
Съветникът на министър Трайков посочи, че интернет търговията има голямо значение за сферата на туризма. По негови данни почти 9 от 10 решения на потребители, които избират дестинация за почивка и туризъм, се правят в интернет.
„България като туристическа държава трябва действително да фокусира и своите усилия в тази посока", каза Чобанов, като посочи, че един от основните проблеми на този вид търговия е допустимостта на банковите разплащания. В САЩ например всички видове карти могат да се използват за продажби в Интернет. „Изправени сме пред една уникална ситуация - имаме огромни възможности, но и сериозни проблеми", изтъкна съветникът на министъра.
Чобанов посочи, че според различни прогнози за тази Коледа и Нова година жителите на ЕС ще изхарчат над 50 млрд. евро в интернет. Той цитира друго проучване на Столична община, от което става ясно, че всяка десета фирма в София пряко или косвено е свързана с креативните индустрии. „Става дума за няколко хиляди предприятия, които са огромен сегмент от бизнеса на нашата столица", отбеляза той.
По думите му, основните проблеми в тази индустрия са свързани със сигурността и нарушаването на авторските права.
Чобанов заяви, че системно у нас се нарушават авторски права и посочи, че особено често това се случва с авторите на книги в България, музикалния бизнес и киноиндустрията. „Проблемът с интелектуалното пиратство и с нерегламентирания достъп до съдържание е наистина много сериозен", подчерта още той.
В конференцията участва и попзвездата ни Мария Илиева, както и шефката на Вирджиния рекърдс за България Саня Армутлиева.
KosioBG
на 09.12.2011 в 13:22:14 #14И какво ни занимавате с този суек?
dk
на 07.12.2011 в 15:14:05 #13ДДТ77 - позицияна ми е сходна! Само глупак купува котка в чувал. А тези дето се правят на големи звезди, да си огледат творчеството в годините - Имат по един или няколоко хита изобщо, но иначе бълват подукция със съмнително качество и ни заливат с реклама. Помислете си за онова крехко китайче, което преди няколко вечери де показа много грозно. Имам негов диск, часове прелестна музика, но... еднообразна. Хубава, жива, но сякаш същата! Жан Мишел Жар - всичко е интерпретация на иначе прекрасното произведение Кислород. Великият Майкъл Джексън - колко от нещата му помните? Мадона - реклама, кълчене и няколко читави песни! И т.н.
panman
на 07.12.2011 в 06:35:54 #12"По думите му, това е същото като да влезеш в един бижутериен магазин, да си свиеш едно бижу и да си го сложиш в джоба" Ами не е същото. След като си тръгнеш от магазина, бижуто вече няма да е там. След като изтеглиш филма, си направил негово копие, не го притежаваш само ти.
БулaвaSSNX30
на 06.12.2011 в 23:04:00 #11това с "пиратството" в интернет наистина е голяма боза. много хора не разбират кое е пиратство и кое не е. тука едни китайски комсомолски секретари дето си мислят, че ако отвориш интернет сайт с някакъв текст, копираш текста и си го принтираш било равносилно на пиратство. ходи им обясни, че нищо не разбират от дефиниции. когато си "свалиш" нещо от интернет сайт за лично ползване не е пиратство. например слушането на музика и гледането на филми по интернет не е пиратство. ако обаче копираш свалената информация и почнеш да я продаваш или използваш за направата на продукт, който продаваш тогава е пиратство. е да де ама кой глупак ще купи нещо, което може да гледа или/и слуша по интернет сам? та наистина аналогията с бижуто не е много точна. по-скоро е "влизаш в интернет сваляш си снимката на някакаво бижу и си го гледаш без да ти се налага да си го купуваш. или още по-точно все едно да влезеш в бижутериен магазин да си вземеш диплянки със снимки на бижутата и да им се любуваш сам или да ги показваш на други хора. е да де ама бижуто си е в магазина и собственика се нада некой паралия да си го хареса и да си го купи. та има разлика между пиратсво и ползване на интернет.
qq
на 06.12.2011 в 13:42:42 #10Посланника пак показва, че не е в час. Няма нищо общо между това да влезеш в магазина и да откраднеш една стока и това да си изтеглиш филм! Ако откраднеш стока, собственика и я губи. Ако изтеглиш филм и го гледаш, собственика нищо не губи, защото ти така или иначе нямаш пари за да си купиш филма. Той от тебе нищо няма да вземе и в двата случая, само че в единия ти си гледал филма, в другия не. Това пак повтарям, не засяга собственика по никакъв начин.
peshobass
на 06.12.2011 в 13:21:49 #9Интернет търговия в България ми е трудно да си представя,поради простата причина,че ако доставката не е с/у подписка ,просто ще изчезне безследно.Такава услуга обаче оскъпява продукта и се губи смисъла.На мен ми се е случвало до момента 3 лаптопа да си купувам и ми ги оставят пред вратата в къщи по цял ден.Някой да си представя нещо подобно в Родината?В Щатите също е важен факта ,че онлайн все още може да се избегнат селс и стейт таксите/с изключение на Илиной/.В Бг не ми е известно и да има ретърн сървиз,ако не харесваш продукта или е различен от описанието.Друг немалък факторе оптимизиранта мрежа на основните доставчици от Федекс и ЮПСГлупостите които Уорлик отново е надрънкал се дължат вероятно на липсата на познания на една мн хубава Българска поговорка-Сиромах човек.жив дявол!
WiFi
на 06.12.2011 в 12:44:03 #8DDT77
WiFi
на 06.12.2011 в 12:40:55 #7boris | 06.12.2011 11:34 Бе то и Френсис Дрейк е пиратствал, ама има бронзов паметник в Портсмут.
tfibe
на 06.12.2011 в 12:08:56 #6Много ми омръзна да се сравнява "пиратстовото" с кражба. Защо никой не си направи труда на направи едно проучване колко от хората които си "пиратстват" нещо биха си го купили иначе? Колко от тези хора след като са го гледали/ слушали и евентиално са го харесали са казали на свои приятели за него? Колко от тези приятели може би са решили да си го купят след препоръката? Колко от тези които са си го купили след препоръката нямаше да си го купят иначе? Все интересни въпроси и все такива на които отговор няма да бъде даден скоро заради натиск от големи филмови студиа / звукозаписни компании и техните лобита (все пак това са хората които когато бива измислена видеокасетата са дали показания пред американския конгрес заявяващи че "видео касетата е за американския продуцент и американското общество, това което е Бостънския удушвач за жените сами вкъщи" - google-нете и се убедете сами че този цитата е верен). Уорлик е нищо повече от поредния лобист на американските корпорации - в този случай на музикалната и коно индустрията. П.С. love.net и tilt ги НЯМА по arena и zamunda ! Ей на това му се вика чистосърдечна лъжа.
boris
на 06.12.2011 в 11:34:02 #5Бе то и Френсис Дрейк е пиратствал, ама има бронзов паметник в Портсмут.
DDT77
на 06.12.2011 в 11:33:44 #4пък и се хили тоя пират, явно се кефи на пиратството. Цял свят ограбиха материално, сега дошъл тук да ми говори за интелектуални кражби. Баси лицемера смотан е тоя
DDT77
на 06.12.2011 в 11:28:08 #3абе смотаняк докато си гледал нелегално порно ти е било хубавоу сега пиратството не било хубаво. А сравнението с бижутерния магазин е повече от неуместно. Ако си открадна бижу мога да си го нося и да му се кефя, но мога и да го продам и да изкарам пари от това, докато от пиратски филми и програми пари не се правят. Освен това ако толкова много ви се иска да се затегне контрола с пиратството защо да няма и драконовски мерки за подвеждаща реклама. Писнало ми е филм да се рекламира като невероятен екшън и като се изръси човек да го гледа на кино се оказва че целия екшън се съдържа в рекламния клип и всичко останало е една боза. Ами за софтуера да не говорим, че аз от замундата съм свалял по 3-4 различни приложения докато намеря такова което ми трябва. Иначе на всички пише че решават точно моя проблем и като ги инсталирам се оказва че не било съвсем така. Я сега си представете да е трябвало да ги купите тия 3 програми и да не ви вършат работа. Така че ок борете пиратството но въведете и следните мерки. 1. На кино ако филма не ти хареса през първите 30 мин да ти върнат парите на 100%. 2. Закупен софтуер да може да се връща до 7 дни заради неизпълнени очаквания и парите се възстановяват на 100%. 3.Спрете да ни пробутвате албуми със едно качествено парче и пълнеж който не струва. Продавайте парчетата по интернет, отделно и на разумни цени (вече има подобно нещо)
Petio
на 06.12.2011 в 11:22:00 #2Защо интелектуалната собственост на учителите ни е толкоз ниско оценена?
Zelmoxis
на 06.12.2011 в 11:17:44 #1Престъпник! Вън от България!