Диспечерите от контролния център заявиха, че ще спрат да изпращат команди до космическия апарат Philae ("Филе"), обявявайки, че е дошло „време да се каже сбогом” на апарата, който сега се намира в покой на комета в Космоса след пленяваща научна мисия, отбелязва „Франс прес”.
„Наистина има малка надежда все още да се получи сигнал от космическия апарат”, заявява мениджърът на проекта Стефан Уламец от германския аерокосмически център DLR.
От DLR, където се намира контролния център на Philae, са посочили, че сондата е вероятно да е била покрита с прах от кометата и засенчена на повърхността на своя извънземен дом, като по този начин слънчевите лъчи не са могли да презаредят батериите на апарата.
„Ние вече не управляваме и контролираме”, уточнил Уламец за малката сонда, която грабна сърцата и съзнанията на хиляди хора по света, които следваха всяко нейно движение чрез „Туитър”.
Корабът майка Rosetta, носител на Philae, който обикаля около кометата 67P/Чурюмов-Герасименко, ще продължи да „слуша” за някакви сигнали от апарата, който е с размерите на пералня, в продължение на следващите месец или два.
„Все още приемниците на "Розета" са включени, не сме изключили нищо... но ако трябва да сме честни и да сме реалисти, наистина не е вероятно, че ще чуем нещо повече”, посочва Уламец.
Philae кацна на кометата на 12 ноември 2014 г., след 10-годишно пътешествие, при което бяха изминати 6,5 млрд. километра през космическото пространство като част от новаторската мисия на Европейската космическа агенция за изследване на кометата за доказателства за произхода на живота на Земята.