
Група изследователи от медицинския факултет в университета в Киото, под ръководството на проф. Кадзува Накао, е използвала капилярни клетки, създадени от стволови клетки, внесени от Австралия през 2002 година.
За разлика от останалите, ембрионалните стволови клетки имат способността за се развиват в различни клетки и да образуват всякакъв вътрешен орган.
До момента биолозите успяваха да регенерират само нервни клетки и мускулна тъкан, което не е достатъчно за създаването на цял орган.
Сега екипът на проф. Накао планира да провери дали не е възможно да използва капилярите, за да помогне при лечението на сърдечни пристъпи. С тази цел те ще бъдат трансплантирани на мишки, страдащи от втвърдени артерии.