Освен, че са без спасители, плажовете във Варна се оказаха и без собственици.
Никой не иска да ги стопанисва, защото областна управа и МРРБ са пуснали на търг плажните ивици с изключително високи цени и е съвсем нормално да останат безстопанствени.
Това разказа гл.експерт по Здравеопазване в община Варна д-р Красимир Тунчев, цитиран от Money.bg.
Например, за Златни пясъци наемът за една година е 1,7 млн. лв., което е внушителна инвестиция, защото договорите, които се сключват са за пет години, заяви Тунчев.
Това, което се очаква да се случи е миналогодишната схема, при която непривлекателните плажни ивици се отдават на стопанисване на общините, които от своя страна ги дават под наем.
Общините са длъжни през периода, когато стопанисват плажните ивици да осигурят спасители и да поддържат ивицата.
След изтичане на договора между общината и МРРБ, плажните ивици отново стават собственост на МРРБ и така до следващата година, когато плажната ивица отново се отдава на търг.
Това обаче е интересна схема, при която от държавна собственост общините прибират пари от наеми.
Според Георги Николчев - зам.-областен управител на Бургас, миналогодишната схема, при която МРРБ отдава собствеността на плажовете на общините, няма да бъде приложена тази година.
Според него тази година Министерски съвет е определил също много високи наеми, подобно на миналата година, заради новата методология за определяне на цената.
Новата методология за определяне на цената, беше приета от правителството в края на март.
Определящо за цената е местоположението, наличието на ток и още редица условия като наемът може да варира от 1000 до 260 хил. лв. за година.
Годишният наем, при който се сключва договорът, е предложената цена от участника в търга, класиран на първо място.
Според Николчев миналогодишната схема няма да бъде повторена нито във Варна, нито в община Бургас, където и миналата година държавата е прехвърлила на община Бургас правомощията си върху плажните ивици.
Така община Бургас е отдавала под наем плажовете, като 50% от печалбата е отивала в сметките на общината, а другите 50% са оставали в МРРБ. Де факто общината печели чрез собствеността на държавата.
На въпрос дали може въпросната схема да се използва от общинските съветници, които да наемат чрез свои фирми определените с по-ниска цена плажове, Николчев заяви, че може да стане, но отказа да коментира дали това е ставало в Бургас.
TAKSIJIATA
на 25.05.2009 в 22:50:42 #2може ли в най бедната страна в европа да жулят такива цени ? държавата е вампир изрод, само точи бизнеса за щяло и нещяло !
Methaphorce
на 25.05.2009 в 21:50:21 #1тези схеми бе майката си е*али!!!този където е писал статията е бахти схемичния пич хахахахахаахаха