Туристите на "София тур и Холидей", които не успяха да реализират почивките си, тъй като туроператорът обяви фалит, ще получат обезщетения.
Това стана ясно след срещата на министъра на туризма Николина Ангелкова с изпълнителните директори на двете застрахователни дружества "Алианц България" и "Групама", с които фирмата е имала договори.
Това съобщиха от пресцентъра на министерството на туризма.
В уведомлението от "София тур и Холидей" ЕООД няма информация какъв е броят на пострадалите клиенти и какъв е размерът на евентуалните щети, поясни министър Ангелкова. Това може да забави процедурата по изплащане на обезщетенията, която може да стартира, след като се съберат необходимите документи, свързани с броя на потърпевшите.
Орлин Пенев, изпълнителен директор на "Алианц България" уточни, че все още не се знае какъв е размерът на исковете, за това не може да се каже и дали ще стигнат парите за всички.
При нас има подадени малко повече от 80 иска, за които все още не е установено към кой от застрахователите трябва да се насочат, добави още изпълнителният директор на "Алианц България".
Лимитът на полицата на "София тур и Холидей" е 450 хил. лв., а към "Групама" е 25 хил. лева. Пенев беше категоричен, че сума от 1 млн. лв., каквато беше обявена от туроператора, не съществува. "Групама" също ще изплаща обезщетения, каза изпълнителният директор на компанията Селин Болар.
Досега в министерството не са получавани сигнали за нарушения на "София тур и Холидей", информира министър Ангелкова. Тя поясни, че с прекратяването на дейността туроператорът не се заличава автоматично от Националния туристически регистър. Това е отделна процедура, която ще стартира и ще отнеме известно време. За улеснение на потребителите в Националния туристически регистър с червено се подчертават тези туроператори, които са заличени.
Очаква се до края на седмицата съвместно със застрахователните компании да се установи точният брой на пострадалите от некоректната фирма. Все още обаче не може да се каже в какви срокове потърпевшите ще може да си получат обезщетенията.
Министерство на туризма ще сигнализира за случая МВР и прокуратурата, за да може и те да направят необходимите проверки и действия.
Проверява се валидността на застраховките на всички туроператори, включени в Националния туристически регистър. Компании, които работят без задължителната полица ще бъдат предложени за заличаване от регистъра.
С цел превенция на подобни случаи и засилване на контрола Министерството подчертава необходимостта от създаване на инспекторат, съобщи министър Ангелкова. Тя поясни, че това ще стане с промени в Закона за туризма през следващата година.