Българският национален отбор по волейбол изигра мач за историята и елиминира САЩ на четвъртфинала на финалния турнир в Пасай, Филипините. Нашите момчета се изправиха срещу фаворита, изоставаха с 0:2 гейма, но показаха непримирим дух и стигнаха до велик обрат - 21:25, 19:25, 25:17, 25:22 и 15:13 в решителния тайбрек.
След колебливо начало и два загубени гейма, националите намериха ритъма си и изригнаха в атака. Блокът започна да спира американските удари, защитата се стегна, а всяка точка в залата предизвикваше бурни овации от българските фенове.
Американците поведоха със 7:4 в началото на първата част и след това успяха да задържат силния си начален удар, което доведе резултата до 20:16. Финалното пробуждане в българския състав не успя да промени хода на събитията и САЩ поведе след 25:21.
Източник: startphoto.bg
Вторият гейм започна равностойно, но "трикольорите" отново изостанаха с 13:16 и 16:21, което позволи на американския отбор да вземе аванс в двубоя след 25:19.
Третата част стартира с преднина от 6:2 за България. Стабилните изяви в атака на водения от Джанлоренцо Бленджини тим продължиха и резултатът стана 17:13. След 25:17 българите останаха в двубоя, възползвайки се от грешките в състава на САЩ.
Играта вървеше точка за точка в дълги периоди от четвъртия гейм. Дългите и равностойни разигравания бяха печелени и от двата отбора. Стигна се до 22:22, но следващите три разигравания бяха спечелени от младия български състав, който се добра до тайбрек.
В него "трикольорите" натрупаха аванс от 6:3 и 9:5, но САЩ се върна в играта при 11:9. България получи четири мачбола при 14:10, но американците успяха да стопят част от разликата при 14:13 след успешен видео чалъндж. До крайното 15:13 се стигна след успешна атака на Илия Петков.
В тайбрека лъвовете излязоха с желязна воля. При 15:13 последната точка взриви трибуните и донесе историческа победа. България вече е на полуфиналите на финалния кръг - доказателство за класата и характерa на този отбор.
А следващият ни съперник е Чехия — тим, който се класира за първи път от десетилетия сред четирите най-добри на световно първенство.
USD
CHF
GBP
Ataspor
на 25.09.2025 в 16:40:21 #39Предлагате- прехласвате
Ataspor
на 25.09.2025 в 16:39:49 #38Всички се предлагате по момчетата и ги величаете. Те си го заслужиха. Но не забравяйте и треньора. Начело на отбора е уникален специалист. Той също заслужава похвали
svetoslav-hristov-qAZNXxZB
на 25.09.2025 в 16:30:35 #37Аз се чудя кои са тези 9 диваци,които са дали "дислайк"(палец надолу) на темата?
Мамичката ви долна.
Smeh
на 25.09.2025 в 16:28:14 #36БФС дали няма да се сети да попита българските волейболни клубове как се прави това? От смотаното ни волейболно първенство успяват да изкарват отлични играчи, които да държат национален отбор на топ световно ниво.
svetoslav-hristov-qAZNXxZB
на 25.09.2025 в 16:21:30 #3549 Не съм забелязал провокации, но....кой знае... голямо самочувствие имат Сащ. Не знам за това,но напълно възможно е да са влезли не на 100% в третия гейм,с доза високомерие,след 2:0. Тъй като наистина играта им вървеше (а нашите само 2 част имаха 10 сгрешени сервиса ! Кошмар.)
Forrest Gump
на 25.09.2025 в 16:17:09 #34Тръмп утре налага 100% мита на България
Esox
на 25.09.2025 в 15:49:31 #33Брях, 1:1
anatoli-iliev-ImEAThKE
на 25.09.2025 в 15:47:55 #32Относно мача ще допълня колегата Svetoslav..!!? ПЪРВО.през двете полувремена американците не спряха с провокации с....гримаси , ръкомахания , викове което по принцип се ..САНКЦИОНИРА от съдията !! Друго относно публиката. колега как да знаят къде е България ....на тях е важно де са американските дрисливи задници и да има ги лижат !!! Както и да е ...финала за жени до 21 години финала ни с американките те поне се държаха коректно ..а тези....ама си го получиха ПРЕКРАСНА БЪЛГАРИЯ...и пак ще кажа шапка свалям на Владо Николов за двете си прекрасни момченца.....НАЙ ДОБРИТЕ в света за това как ги е възпитал и тренирал !!!
gychopopov
на 25.09.2025 в 15:45:32 #31Ае, никой ли не гледа номинирания за ново припознаване 48 срещу папагал-спор'? Мачът е шес' ======================== Мачът е еден спрема еден!
german
на 25.09.2025 в 15:44:55 #30#44, забрави хубавата бира
german
на 25.09.2025 в 15:44:07 #29,,,
svetoslav-hristov-qAZNXxZB
на 25.09.2025 в 15:42:24 #2826 Това имам предвид. Ако говорим за преди 1945г.
edin_chovek
на 25.09.2025 в 15:42:24 #27Чехите не са за подценяване , но след като подпечатахме билетите на държава с 340 млн души , в която волейбола е заложен във всяко училище и колеж , няма кво да се правим на аутсайдери
Чехите имат добра кухня и добро чешко порно
Волейболът ше им го покажем ние
german
на 25.09.2025 в 15:38:16 #26никой не е забравен, нищо не е забравено
дори анонимното дарение от "коктейлите на цола" в размер на дамаджана белослатинска гроздова на калпак от отбора
Esox
на 25.09.2025 в 15:38:01 #25между другото кЪФ е капацитета на Канарче арена?!?
Esox
на 25.09.2025 в 15:37:24 #24Ае, никой ли не гледа номинирания за ново припознаване 48 срещу папагал-спор'? Мачът е шес'
Esox
на 25.09.2025 в 15:36:13 #23#32
gychopopov
на 25.09.2025 в 15:29:26 #22Фанта, Златка ще ти сере във феса!
cvetomirmagnitski
на 25.09.2025 в 15:15:25 #21*руснаците
cvetomirmagnitski
на 25.09.2025 в 15:15:05 #20Кога пък са били територия на САЩ?
50 години да били под относителна американска окупация, все едно да кажеш, че ние сме бивша територия на руснаъ