Въглеродните емисии от глобалното производство на енергия спаднаха с 2% през миналата година. Това е най-голямото понижение от почти 30 г., след като държавите започнаха да обръщат гръб на централите на въглища, пише "Гардиън".
Нов доклад за производството на енергия по света разкрива най-големия спад на въглеродните емисии от 1990 г., след като САЩ и ЕС се насочиха към по-чисти енергийни източници. Като цяло през миналата година електроенергията от въглищните централи се е понижила с 3%, въпреки че още една година Китай увеличи зависимостта си от въглищните централи.
Производството на енергия от въглища в САЩ и Европа е наполовина по-малко от 2007 г. и миналата година е намаляло с ¼ в ЕС и с 16% в САЩ.
В доклада на института Ember, преди известен като Sandbag, се предупреждава, че един от факторите за спада е по-меките зимни периоди.
Авторите на изследването посочват, че възобновяемата енергия се е увеличила с 15% през 2019 г. и представлява 8% от произведената електроенергия в света.
През миналата година произведената от възобновяеми източници енергия в ЕС представлява почти 1/5, а в САЩ - 11%, Китай - 8% и Индия - 9%.
За да изпълни целите, заложени в Парижкото споразумение за климата, светът трябва да регистрира растеж от 15% на възобновяемата енергия всяка година, което изисква "колосални усилия", се подчертава в доклада.