Около 350 училища в Бавария въвеждат официално обучението по ислям от следващата учебна година, съобщава Дойче веле. През тази седмица властите в южната германска провинция решиха да преобразуват пробното преподаване на уроци по ислямско вероучение в официален учебен предмет.
Уточнява се, че основната цел на новия официален предмет е учениците в държавните училища да получат знания, които да са "в духа на ценностната система на германския Основен закон и на баварската конституция".
Изучаването на ислям вместо уроците по религия и етика ще се превърне в алтернатива основно за ученици, които изповядват исляма. В Бавария броят на мюсюлманските деца в училищата възлиза на около 160 000.
Въвеждането на новия предмет има дългогодишна история. В началото на учениците се предлагаха часове по ислям на турски език, впоследствие уроците се преподаваха на немски. Пилотната програма за изучаване на ислямско вероучение стартира през 2009 година, като оттогава предлагането ѝ постоянно се разширява - най-вече в гъсто населените райони в провинцията.
В Бавария програмата е изцяло държавна.
В други германски провинции през годините съдържанието на предмета се разработваше съвместно с ислямски организации. В Хесен, например, от 2013 година насам програмата се изготвяше съвместно с турското ислямско сдружение "Дитиб". През годините обаче недоверието към "Дитиб" нарасна. Причината е, че сдружението е пряко подчинено на турската дирекция по религиозни въпроси.
През април 2020 година културното министерство в Хесен реши да преустанови партньорството с "Дитиб" заради предположението, че "сдружението е под политическото влияние на турската държава". И други провинции, сред които Баден-Вюртемберг и Северен Рейн-Вестфалия, избраха да ограничат партньорството си с организацията.
Karamadurov
на 01.03.2021 в 03:39:25 #4Ислямът не е лош, лоши са политиците които го използват за идеологическа пропаганда, тероризъм и противопоставяне.
borislav-kasabov
на 01.03.2021 в 01:40:52 #3Германската провинция бавария е гъсто населена и е на едно от първите места по стопанско значение индустриално развита провинция . В нея живеят и работят много емигранти мюсюлмани най-вече в населени места с над 10-15 хиляди души население . В тамошните смесени училища от немски и емигратнски деца отношението в клас между тях по численост е 1-2 емигрантски деца на 10 деца примерно . В едно училище с общо 200-250 деца има три групи обособени по възраст мюсюлмански деца от примерно по около 20 деца всяка от тях . От тези 60 мюсюлманчета 38 по желание на родителите им ще учат коран-ислям а останалите 22 - не защото родителите ми не са толкова религиозни . Делено 38 на 3 равно на 12-13 деца в група . Те ще учат религията си извън учеебно време и отделно от другите деца в следобедните часове . Това не е проблем за училището в малкото германско градче за провинция бавария и за германската държава и с решаването му не бива да се спекулира политически . Тъй като федералните закони в германия във всяка провинция са независими и се различават с тези от другите провинции решенията на местната федерална баварска образователна институция в столицата й мюнхен касае само тези точно определени 350 училища и се отнасят само за провинция бавария а-аа и бактън от кухи лейки - глупаци като chafeto в коментарния отсек на гугъла в екзактния информационен политически сай News. bg а ма ха я фак . Е-хаааааа ................. .
borislav-kasabov
на 01.03.2021 в 00:45:14 #2Емигрантите турци и въобще всички мюсюлмани - емигранти заети в производствата на германия бачкат много за да изкарват прехраната си и имат хората своите елементарни човешки нужди които германската държава ги решава включая и право на религиозна духовна просвета . Децата мюсюлманчета най-вече учат в училища които са близо до квартирите им където те живеят и които са далеч от централните части на големите германски градове . Същите почти изцяло се посещават от германски деца . Децата мюсюлманчета в гето-работническите ходят в кварталното училище заедно с другите емигрантски деца от други държави които живеят в същите обособени работнически квартали - гета . Емигрантските деца са болшинства спрямо германчетата и само обособените групи от тях ще изучават коран-ислям извън стандартната общообразователна държавна програма в училищата на германската държава тоест в извън-класен времеви график Тези групи деца няма да бъдат толкова много а също няма да бъдат и многобройни численостите на децата в тези групи дори защото има отлив и от религиите в днешните съвременни семейства включая и в мюсюлманските и затова изучаването на коран-ислям няма да бъде проблем за германската държава и нейното германско общество . Не този е проблемът с емигрантствата в германия а други са проблемите и те са много големи и сериозни - тема за други публикации в News. bg по емигрантските въпроси в екаеса а ма ха я фак . Е-хааааа ............... .
chafeto
на 28.02.2021 в 23:30:43 #1ЧЕСТИТО!