45 страни се съгласиха да координират провежданите от тях разследвания на предполагаеми военни престъпления в Украйна, съобщава "Ройтерс".
Решението идва малко след като Киев обяви, че руски ракетен удар срещу централния украински град Виница, далеч от фронтовите линии, е убил най-малко 20 цивилни, сред които и деца.
От началото на инвазията Русия многократно отрича да е замесена във военни престъпления и нейна мишена умишлено да са цивилни. Тя твърди, че провежда "специална военна операция" за защита на рускоезичното население. Украйна пък обвинява Москва в започването на непредизвикана завоевателна война.
"Тази сутрин руски ракети удариха нашия град Виница - обикновен, спокоен град. Крилати ракети удариха две обществени сгради, къщи бяха разрушени, медицински център беше разрушен, автомобили и трамваи бяха подпалени", посочи чрез видео връзка украинският президент Володимир Зеленски и подчерта, че това е акт на руски терор.
Днес 45 държави на конференция в Хага - седалище на Международния наказателен съд - подписаха политическа декларация за съвместна работа по разследването на военни престъпления в Украйна.
Става въпрос както за държави от Европейския съюз, така и за Великобритания, Съединените щати, Канада, Мексико и Австралия.
Освен това те обещаха 20 милиона евро за подпомагане на Международния наказателен съд, на службата на главния прокурор в Украйна и усилията за подкрепа на ООН.
Към момента екипи на различни държави водят около 23 000 разследвания на военни престъпления. Доказателствата трябва да бъдат достоверни и организирани, посочиха служители на МНС.
Докато се провежда тази среща, руските сили продължават да извършват жестокости в Украйна с ужасяваща интензивност, подчерта пратеникът на САЩ Узра Зея.
От своя страна нидерландският външен министър Вопке Хукстра заяви, че Нидерландия също ще обмисли създаването на специален международен трибунал за военни престъпления в Украйна, отчасти защото нито Украйна, нито Русия членуват в МНС.
Русия напусна Международния наказателен съд през 2016 г., след като МНС определи анексирането на полуостров Крим от Украйна през 2014 г. като въоръжен конфликт.