Под 100 жертви на хакерската атака с малуер Wanna Cry (Уонакрай) са платили поискания от хакерите откуп. Това показва анализ на два биткойн адреса, свързани с хакерите, които са поискали пари, за да отключат засегнатите компютри, пише "Гардиън". 

Властите по света се опитват да установят кой стои зад хакерската атака, засегнала 150 държави и повече от 200 000 компютъра, включително доведе до затваряне на фабрики, болници и училища. Смята се, че вирусът е откраднат от Агенцията за национална сигурност на САЩ.

В компютрите проникнал вирус, който блокира съдържанието, докато собствениците не платят между 300 и 600 долара в цифрова валута биткойн.

Под 100 жертви са платили поисканата сума на единия от двата адреса. Според анализа 82 жертви са платили откуп, който е в размер на под 25 000 долара.

Нападението беше извършено в петък. Извършителите наложиха тридневен срок, ако не бъдат преведени парите, сумата се увеличава до 600 долара.

преди 7 години в 15:53 ч.

Три болници в Ирландия са поразени от хакерската атака.

преди 7 години в 15:10 ч.

Британските власти обявиха, че няма доказателства за втора кибератака.

преди 7 години в 15:04 ч.

преди 7 години в 14:14 ч.

Британското правителство ще проведе извънредна среща „Кобра” днес следобед във връзка с кибератаката.

преди 7 години в 14:09 ч.

Френската правителствена агенция за киберсигурност ANSII знае за „по-малко от 10” местни компании, които са станали жертва на хакерската атака, засегнала автомобилни заводи, болници и други организации в около 100 държави, каза говорител на агенцията.

преди 7 години в 14:03 ч.

Путин за хакерската атака

Русия няма нищо общо с кибератаката, САЩ е източник на вируса, категоричен Путин...

преди 7 години в 13:36 ч.

Премиерът на Великобритания Тереза Мей отхвърли твърденията, че правителството е пренебрегнало предупрежденията, че здравеопазването е уязвимо на кибератаки.

Министър-председателят каза по време на посещение в Оксфордшър, че болниците предварително са били предупредени.

По думите й киберсигурността е възприемана сериозно от управляващите.

преди 7 години в 13:06 ч.

Путин: Щатите пуснали "духа" от бутилката

Руският президент Владимир Путин заяви, че използваният при хакерската атака вирус е „дух” от бутилката, пуснат от американските служби.

Злонамереният софтуер, създаден от разузнавателните служби, може да се обърне срещу създателите си, предупреди той.

Путин направи коментара по време на пресконференция в Китай.

Последно обновление в 13:39 ч. на 15.05

преди 7 години в 12:30 ч.

Френският производител на автомобили Renault трябваше да прекрати работата в много фабрики, за да се защити от хакерската атака. Компанията обяви, че работата се връща към нормалния си ритъм. Според Renault 90% от заводите работят нормално.

преди 7 години в 12:15 ч.

Кои са най-засегнати от хакерската атака?

Русия е „най-силно ударената” от хакерите. Според анализ на руската антивирусна компания Kaspersky Lab вирусът е засегнал най-много компютърни системи в Русия.

Китай също е сред пострадалите държави. Близо 30 000 институции и организации са подложени на атаката, включително правителствени агенции, болници, според интернет фирмата Qihoo 360.

Здравната система на Англия и Шотландия също пострада. Десетки болници и аптеки станаха жертва на хакерското нападение.

Вирусът засегна също индонезийска болница и германските железници.

преди 7 години в 12:08 ч.

Европол: Европейските правителства и компании са успели да се справят с глобалната хакерска атака

Европейските правителства и компании изглежда тази сутрин са успели да се справят с глобалната хакерска атака, обявиха от Европол пред АФП.

Изглежда броят на жертвите не се увеличава и до момента ситуацията в Европа е стабилна, което е успех, каза говорител на организацията.

Очевидно, че много експерти в интернет сигурността са си свършили работата през уикенда и са обновили софтуерите за защита, добави представителят.

От Европол заявиха, че повече от 200 000 компютри по света са засегнати при „безпрецедентната атака”.

В неделя директорът на агенцията Роб Уенрайт предупреди, че ситуацията може да се утежни.

преди 7 години в 12:00 ч.

Британският здравен секретар Джереми Хънт бил предупреден миналата година, че здравеопазването на Великобритания пренебрегва киберсигурността и продължава да използва остарели компютърни системи, пише „Таймс”.

преди 7 години в 11:57 ч.

"Случайният герой", спрял разпространението на атаката

Британски изследовател в областта на киберсигурността, описван като „случаен герой”, тъй като е успял да спре разпространението на хакерската атака, се страхува за живота си, след като редица медии разкриха самоличността му, пише „Гардиън”.

22-годишният, който се представя в „Туитър” като @malwaretechblog, изтъкна пред MailOnline, че "в бъдеще някой може да поиска да си отмъсти – те могат да установят самоличността ми в рамките на няколко секунди".

Ако разберат къде живея, те наистина могат да направят всичко”, каза той.

22-годишният се позова на друг блогър, който е бил заплашван със смърт, след като самоличността му изтекла в интернет пространството.

преди 7 години в 11:51 ч.

преди 7 години в 11:48 ч.

Япония обяви, цитирана от АП, че хакерската атака е засегнала компютри на 600 локации, но изглежда не е причинила големи проблеми.

Nissan Motor Co. потвърди, че е бил обект на нападението, но няма големи поражения върху бизнеса. Говорител на Hitachi отбелязва, че има проблеми с имейлите и не могат да се отварят някои файлове. Компанията вярва, че проблемът е свързан с атаката, въпреки че не е поискан откуп. Инсталиран е софтуер за оправяне на проблемите.

Общо около 2000 компютъра на 600 локации в Япония са засегнати, включително най-малко една болница.

преди 7 години в 11:45 ч.

Външният министър на Великобритания Борис Джонсън, пристигнал в Брюксел за среща на външните министри на страните членки на ЕС, заяви, че киберзаплахата не е на дневен ред.

Киберсигурността е огромен проблем за всички нас във всички страни”, поясни той.

Конкретно не е в днешния дневен ред, но огромна работа има пред британското правителство и всички наши приятели и партньори в Европа, както и САЩ, където те предприемат предпазни мерки срещу кибератаки от такъв вид, поясни той.

Последно обновление в 11:49 ч. на 15.05

преди 7 години в 11:38 ч.

Повече от 29 000 институции в Китай

Китайската държавна медия съобщи, че повече от 29 000 институции в Китай са засегнати от вируса, според АП.

29 372 институции със стотици хиляди устройства са били обект на атаката, отбелязва местната агенция „Синхуа”.  Университетите и образователните институции са най-засегнати, 4 341 или около 15% от интернет протоколите.  Също така са засегнати железопътни гари, пощи, бензиностанции, болници, офис сгради, магазини и правителствени услуги.

Последно обновление в 11:38 ч. на 15.05