Нобеловата награда за физиология или медицина за 2018 г. е присъдена съвместно на американеца Джеймс Алисън и японеца Тасуку Хонджо за нов метод за лечение на рака, съобщиха от Нобеловия комитет.
Те са удостоени за създаването на противоракова терапия с помощта на инхибиране на негативна имунна реакция. Имунната система има способността да атакува раковите клетки чрез използването на "спирачките" на имунните клетки.
Източник: ЕПА
Алисън е проучил протеин, който функционира като спирачка в имунната система. Той е установил потенциала на спирачката и разгръщането на нашите имунни клетки да атакуват туморите. Той е развил тази концепция в нов подход при лечението на пациенти.
Хонджо е открил протеин в имунните клетки и е установил, че също действа като спирачка, но с различен механизъм на действие. Терапиите на базата на откритието му доказват поразителна ефективност в борбата срещу рака.
Двамата учени показват как различни стратегии за инхибиране на спирачките на имунната система могат да бъдат използвани в лечение на рака.
Watch the moment the 2018 Nobel Prize in Physiology or Medicine is announced.
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 1, 2018
Presented by Thomas Perlmann, Secretary-General of the Nobel Committee. pic.twitter.com/uSV5gp6A5P
Ракът убива милиони хора всяка година - едно от най-големите предизвикателства пред човечеството. Чрез стимулиране способността на нашата имунна система да атакува туморните клетки, тазгодишните нобелови лауреати са създали напълно нов принцип в лечението на злокачествени заболявания.
Източник: ЕПА
Cancer kills millions of people every year and is one of humanity’s greatest health challenges. By stimulating the ability of our immune system to attack tumour cells, this year’s #NobelPrize laureates have established an entirely new principle for cancer therapy. pic.twitter.com/6HJWsXw4bE
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 1, 2018
През 90-те г. на XX век в лабораторията си в Калифорнийския университет Алисън проучва протеина CTLA-4 към T-клетките. Той е един от няколко учени, които са установили, че CTLA-4 функционира като спирачка на T-клетките. Други изследователски екипи са използвали механизма за лечение на автоимунни заболявания. Но Алисън е имал напълно различна идея. Той вече е разработил антитяло, което може да се обвърже с CTLA-4 и да блокира функцията му. Американецът започнал да изследва дали блокажът на CTLA-4 може да освободи спирачката на Т-клетките и да задейства отговор на имунната система срещу раковите клетки. Първият експеримент е проведен в края на 1994 г. Резултатите са впечатляващи. Мишки с рак са били излекувани с лечение с антитела, които са задействали спирачката и са отключили антитуморни клетки. През 2010 г. клинично изследване показва поразителен ефект върху пациенти с напреднал меланом, рак на кожата. При няколко пациенти заболяването напълно е излекувано. Подобни резултати никога не са били регистрирани при тази група пациенти.
През 1992 г., няколко години преди откритието на Алисън, Хонджо открива PD-1, друг протеин в Т-клетките. Той щателно изследва функциите му при експерименти в Университета Киото. Резултатите показват, че PD-1, подобен на CTLA-4, работи като спирачка на Т-клетките, но с различен механизъм. При експерименти с животни PD-1 блокажът се проявява като обещаваща стратегия в борбата с рака.
BREAKING NEWS
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 1, 2018
The 2018 #NobelPrize in Physiology or Medicine has been awarded jointly to James P. Allison and Tasuku Honjo “for their discovery of cancer therapy by inhibition of negative immune regulation.” pic.twitter.com/gk69W1ZLNI
Джеймс Алисън е роден през 1948 г. в Тексас. Хонджо е роден през 1942 г. в Киото.
През миналата година Нобеловата награда за медицина беше връчена на американците Джефри Хол, Майкъл Росбаш и Майкъл Йънг за "тяхното откритие на молекулярни механизми, контролиращи циркадианния ритъм".
This year’s #NobelPrize constitutes a landmark in our fight against cancer. The discovery made by the two Medicine Laureates takes advantage of the immune system’s ability to attack cancer cells by releasing the brakes on immune cells. pic.twitter.com/2mppP3NT19
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 1, 2018
От 1901 година са присъдени 108 нобелови награди в областта на медицината. Повече от 200 души печелят наградата. Само 12 жени са печелили авторитетната награда, включително шест жени през последното десетилетие. Средната възраст на победителите е 58 години.
С връчването на Нобеловата награда за медицина започна ежегодната нобелова седмица. Нобеловите награди за физика, химия, мир и икономика ще бъдат присъдени съответно във вторник, сряда, петък и понеделник.
Шведската академия реши да отложи връчването на Нобеловата награда за литература през 2018 г.
Церемонията по награждаването е по традиция на 10 декември в Стокхолм. Това е датата, на която умира основателят на нобеловата премия - шведският предприемач и изобретател Алфред Нобел (1833-1896).
Носителят на Нобеловата награда получава повече от 8 милиона шведски крони (около 1 милион долара).