Китай, Русия и Иран едновременно тестват Запада. Централните стълбове на международния ред са изправени пред предизвикателства с цел създаване на нов ред, в който правото е само на силата. В тази ситуация решаващият фактор ще бъде колко далеч е готов да стигне Китай. В края на краищата трети конфликт в Южнокитайско море - наред с войната на Русия в Украйна и новоизбухналия конфликт в Близкия изток - също би тласнал възможностите на САЩ до предела на възможностите им. Разделението на тежестта с Европа би било неизбежно. Само Европа не е подготвена за това. Най-малко Германия, пише за Welt и Atlantic Council Норберт Рьотген, председател на комисията по външни работи в германския Бундестаг от 2014 до 2021 г.
Ето защо е толкова важно ние, в координация с Брюксел и Вашингтон, най-накрая да преследваме политика за Китай, която едновременно инвестира в нашите собствени сили - икономически, дипломатически и военни - и приема сериозно най-лошите сценарии. Твърде често в близкото минало точно тези сценарии се случват. След много спорове германското правителство най-накрая прие стратегия за Китай, която правилно се фокусира върху принципа на намаляване на риска. Но има причина да се съмняваме, че спешно необходимото намаляване на риска по отношение на Китай сега ще се случи. В крайна сметка китайската политика продължава да се формира от канцлерството, което не вярва в промяна на курса.
През изминалата година ние, германците, болезнено изпитахме какво означава да станеш зависим от една единствена държава и още повече от една авторитарна система. В сравнение със зависимостта на Германия от руския петрол и газ, зависимостта й от китайския пазар е в пъти по-голяма. Досега трябва да е ясно на всички, че Китай няма да прояви никакво внимание към европейците в случай на конфликт. Китайският лидер Си Дзинпин е фактически съюзник на руския президент Владимир Путин, който води война на изтребление в Украйна. Към днешна дата Китай не е осъдил руската атака и освен това предоставя на Русия технологии за военна употреба. Освен това близкият съюзник на Китай, Ислямска република Иран, доставя на Путин дронове срещу Украйна.
Във войната на Русия срещу Украйна Китай се опита да се представи като миротворец и срещу Съединените щати. Сега виждаме същото поведение в Близкия изток. За разлика от Запада, Китай не осъди терора на Хамас и вече стана ясно, че Пекин се позиционира все повече срещу Израел в конфликта между Израел и Хамас. Китай сигурно пресмята, че хората в Близкия изток и в така наречения Глобален Юг са предимно пропалестински. Подобно ухажване за симпатии и поддръжници в Глобалния юг е израз и следствие от геополитическата конкуренция между САЩ и Китай.
Конфликт, ограничен до Израел и Хамас, който обвързва Съединените щати като съюзник на Израел в региона, определено е в интерес на Китай. Регионалната ескалация обаче е друг въпрос. Никоя страна не внася повече петрол от Близкия изток от Китай. Сега Китай задоволява 72% от нуждите си от петрол от внос. Повече от половината от тях идват от региона, особено Саудитска Арабия и Иран. Следователно регионален пожар би имал сериозни последици за енергийната сигурност на Китай. Иран от своя страна има интерес от максимален хаос в региона, но под прага на собственото си участие във война. Последното може да застраши както стабилността на режима, така и съоръженията за обогатяване на уран в Иран. Това дава известна надежда, че може да се избегне тотална регионална ескалация.
Китай вече се възползва от факта, че Съединените щати сега са военно обвързани в Близкия изток и в Европа и по този начин не могат да се концентрират върху Азия. В Южнокитайско море Пекин има няколко териториални спора с островни държави, особено с Филипините. Той не признава официалното решение от 2016 г. на международен арбитражен съд, според което претенциите на Китай върху морските зони в така наречената "линия с девет тирета" нямат правно действие. В края на октомври кораб на китайската брегова охрана удари филипински кораб. Има много неща, които предполагат, че Китай е определил времето на агресията в Южнокитайско море, за да тества Съединените щати. Как биха реагирали Съединените щати, като се има предвид, че САЩ и Филипините отдавна са свързани с военен съюз?
На този фон важен аспект на германската и европейската политика спрямо Китай трябва да бъде запазването на гърба на Съединените щати чист за ангажимента им в Азия. Конкретно това означава, че трябва да направим повече за собствената си сигурност и най-вече за подкрепа на Украйна. Но Европа остава реактивна, не на последно място поради нежеланието на Германия. Вместо най-накрая да достави на Украйна крилати ракети Taurus, които са й необходими, за да достигнат руските позиции в окупираните територии и да разрушат линиите за доставки, германският канцлер Олаф Шолц реши да не ги доставя. Морално и политически това е голяма грешка.
Германското правителство действа с подобно колебание, когато става въпрос за защита на критичната инфраструктура на Германия. След като коалицията "светофар" дойде на власт през декември 2021 г., година и половина не се случи нищо по отношение на текущото внедряване на 5G, 60% от което досега се състои от китайски компоненти. Тогава министърът на вътрешните работи Нанси Фейзър изненадващо обяви корекция на курса и де факто забрана на китайските компоненти по-рано тази година. Оттогава беше представен отслабен компромис, който сега е блокиран от германския министър на транспорта Фолкер Висинг. За пореден път се губи ценно време.
Каква е позицията на канцлера по този въпрос, не е известно, но може да се гадае. В крайна сметка именно той прокара частичната продажба на терминал в пристанището на Хамбург на китайската държавна компания Cosco против волята на всичките си министри. Германското правителство също наблюдава и не прави нищо, докато Deutsche Bahn изгражда своята интернет протоколна мрежа с компоненти от китайския производител Huawei. Това е направо скандално предвид факта, че федералната държава е едноличен собственик на Deutsche Bahn AG. Правителството е представено в надзорния съвет не от едно, а от три министерства - на финансите, на икономиката и на транспорта.
Що се отнася до зависимостта на Германия от китайския пазар, нещата едва ли изглеждат по-добре: не само че има масивни свръхинвестиции в стратегически важни сектори на германската икономика, но страната е зависима и от суровините и веригите за доставки от Китай, които са от решаващо значение за успеха на германския зелен преход. Ясно е, че нито едно от двете не може да се промени рязко и ще отнеме време. Ето защо е още по-важно Германия да действа сега. Така нареченият Mittelstand - малки и средни предприятия в Германия - са разбрали това и действат по съответния начин. Тези компании искат да останат в Китай, но в същото време диверсифицират участието си и го намаляват, където е необходимо. За съжаление, обратното е вярно в части от големите германски корпорации: инвестициите в Китай не намаляват, а продължават да растат. Всъщност 16,4 процента от общите германски преки инвестиции в чужбина са отишли в Китай през първата половина на годината - никога досега страната не е била толкова важна за германската индустрия по отношение на останалия свят.
Тези инвестиции не са просто решения на частния сектор, тъй като те носят присъщ риск от зараза за цялата германска икономика. В крайна сметка, какво се случва, ако Китай ескалира още повече в Южнокитайско море или дори ако атакува Тайван? Съединените щати биха поискали Германия да участва в санкциите срещу Китай. Политически немислимо е Берлин да не го направи. Това би накарало Си да използва икономическата ни зависимост, без да му мигне окото. Западните санкции срещу Китай биха били последвани от драматични китайски контрасанкции, които биха разтърсили части от нашата икономика до основи.
Да се подготвим за този конфликт, който не може да бъде изключен и чието икономическо значение далеч надхвърля зависимостта на Германия от руските енергийни доставки, е решаващото предизвикателство за политиката на Германия към Китай. Тъй като подобна политика има цена в днешния свят, това не се случва. Но правителството не трябва да се отклонява от въпрос, толкова важен за просперитета и сигурността на страната ни. То носи отговорност да се бори за това, което е необходимо, вместо да гледа тревожно към собствените си политически разходи. Крайно време е политиците и бизнес лидерите да седнат заедно и да разработят външнотърговска стратегия за Германия. Това трябва да отвори нови пазари и области на инвестиции и по този начин да позволи на страната да продължи да върви по пътя на растежа, без да плаща цената на нови зависимости. Новата стратегия за растеж е истинската основа на новата политика на Германия за Китай.
projekt
на 01.12.2023 в 00:04:40 #8Somebodyelse ................................... ходил ли си в САЩ някога или си гледал снимки у фейса...... то и в София има богати къщи в Бояна, Бистрица.....ама само там и само малка част от живущите имат къщи за няколко милиона и автопарк за няколко милиона. това не означава че София е богат град и софиянци са богати. също е и в САЩ. а иначе за лумпени като теб това е представата за САЩ, но живота там е много, много по различен. най елементарното е как 90-95% от българите живеещи и работещи там чакат с нетърпение да се приберат и да отидат на лекар и зъболекар в България защото там не могат да си го позволят.
Somebodyelse
на 24.11.2023 в 21:07:26 #7user avatar 13485 Следвай projekt на 24.11.2023 в 12:05:01 #10 . а и разни лумпени дето гледат филми от Холивуд и си представят че живота в САЩ е цветя, рози и реки от мед и масло. краси къщи, небостъргачи, яхти, коли, жени по цици... ---------- Прожектиран , ако тваята представа за живота в САЩ е "жени по цици" , то си тотален олигофрен
Иначе кразиви къщи, яхти, коли има бол. Е, не ти ги дават наготово. Ще трябва да поработиш здраво за тях, все пак това е капитализъм, а не комунизъм
projekt
на 24.11.2023 в 12:05:01 #6нещо много общо се говори... "запада" - няма такова понятие. има САЩ. тук всичко обслужва интересите на САЩ. някой да е чул че Германия, Франция, Канада или друг има проблем с Китай, Русия, Северна Корея..... никой не е чувал. само САЩ има проблем с тези държави. и проблема е точно с зоните на влияние. там където САЩ има влияния няма никакви проблеми с демокрация, върховенство на закона, права на жените и т.н.вижте рабските държави. никакви права, убийства на политически опоненти, но САЩ продават оръжие за милиарди и реално проблем няма. там където няма влияние.....там е проблема. с какво то1чно Северна Корея заплашва САЩ? с какво? защо САЩ трябва да се меси как живеели северно корейците. защо САЩ не погледне как живеят американците. 100 000 човека умират от наркотици в САЩ, но САЩ са загрижени че 5000 човека били убити някъде..... на САЩ им трябват ресурси. защо САЩ нападна Сирия, Ирак, Либия......защо. да не би сега там да живеят по добре или по демократично от преди нападението. а и разни лумпени дето гледат филми от Холивуд и си представят че живота в САЩ е цветя, рози и реки от мед и масло. краси къщи, небостъргачи, яхти, коли, жени по цици.....да ама не. обикновения американец не живее така. обикновения американец има всичко на изплащане. държавата им печата долари които е ясно че никога и на никой няма да върне...НИКОГА...лесно е да живееш на кредит и да живееш с кражба на чужди ресурси. лесно е да имаш евтино гориво след като си откраднал нефта на Ирак и Либия....няма проблем. лесно е да гарантираш работа на заводите си като принудиш лумпени като българските политици да ти поръчат самолети и бронирани машини за милиарди долари, а ти да не им ги доставяш и да не търпиш санкции. лесно е. просто трябва да имаш достатъчно силна армия за да принуждаваш по слабите да си дават ресурсите - пари, полезни изкопаеми, човешки ресурс. лесно е. поддържаш нарочно висока престъпност - корупция, обща престъпност, ниски доходи. така лесно може да предложиш някой лев повече и да си избираш хора и специалисти които да ти работят без да се налага да ги обучаваш, без да тряба да ги мислиш. днес ги взимаш в САЩ, работят 10-20-30 години до пенсия и после повечето се прибират по родните си места...да ги погребат там където са родени. много е лесно и евтино. само лумпените тук не разбират по голямата картина и го отдават на омраза към този или онзи. да говориш кой е по добър - САЩ, Русия или Китай е като да говориш коя религия по добра. в името на всички религии са избивани и продължават да бъдат избивани хора всяка година. всяка година......всяка година.... а и да не забравяме че в България вече 35 години не сме вързани с Русия или СССР. от Иван Костов насам, след 1998 г., ни управляват от американското посолство. няма значение БСП, ДПС, СДС, НДСВ, ГЕРБ или който и да е на власт. когато американския посланик или сенатор се обади на премиера тук и нещата......се случват. дори Орешарски като му се обадиха и спря строителството на всичко. Бойко беше същия. даже Бойко се хвалеше как го тупат по врата и му казват "конграчюлейшън". ето от 1998 г всички главни и водещи полицаи, прокурори, съдии, лекари, политици, учители и т.н. ходят на обучения и семинари в САЩ. не ходят в Кита или Русия. ходят в САЩ. шефовете на нашите служби се съгласуват със САЩ. водещи офицери се съгласуват със САЩ, но ние продължаваме да обвиняваме Русия че е виновна за положението в България. нима Русия е избрала главния прокурор, министър, главен съдия.....не. това са хора избрани от САЩ. ама ние се сърдим на Русия за някой като Гешев. защо не се сърдим на САЩ че са ни сложили Гешев, а се сърдим на Русия че в България има корупция и няма разследване. така че всички проблеми на САЩ се пренасят на "запада". а "запада" иска просто да си работи, да живее добре, да си продава коли в Китай, ние да продаваме вино в Русия, да изнасяме агнешко в арабските държави и да живеем добре. така че по скоро заглавието трябва да е от типа "САЩ тества докъде може да стигне глупостта на съюзниците му" а и обърнете внимание че САЩ налага санкции, изисква от Европа да налага санкции, европейски компании губят пазари защото държавите също отговарят със санкции към Европа. американските компании обаче не губят позиции. и накрая излиза че Европа е най големия губещ......обаче ние отново обвиняваме Русия че следваме повелите на САЩ....
shtimpo
на 24.11.2023 в 11:24:40 #5“Централните стълбове на международния ред са изправени пред предизвикателства с цел създаване на нов ред, в който правото е само на силата.” “Централните стълбове на международния ред” са създадени чрез груба сила и заплахи за използване на груба си…. пардон…. дипломация се нарича това последното.
NaskoZashtoto
на 24.11.2023 в 10:39:02 #4Каква радост. ФРГ е “независима” от руските петрол и газ, трябва да си осигури подобна “независимост” от китайски суровини и компоненти, но за сметка на това, ако :”Съединените щати биха поискали Германия да участва в санкциите срещу Китай. Политически немислимо е Берлин да не го направи.” Демек за да са политически независими от Русия и Китай сами си режат икономиката, но политическата зависимост от САЩ е ОК. Бих им се присмял, но БГ е на още по-жесток пангар.
psp_11
на 24.11.2023 в 09:30:35 #3Somebodyelse на 24.11.2023 в 05:09:35 Приличаш на български политик от 1942 год. Там също са говорели за непобедимата германска армия и как ще смаже СССР. Мечтите за покоряване на Русия досега не са се сбъднали.. Хегемона имаше 25 год. за да асимилира 500 млн. пазар на соц. лагера, Сега асимилира 500 млн. пазар на ЕС. И това няма да му помогне, защото само с финансов капитал не може да лъжеш повече от 60 год.
Somebodyelse
на 24.11.2023 в 05:09:35 #2Краварче, западЪ ( може ли да си толкова неграмотен
) до сега да е смазал фашистка Русия ако тя нямаше ядрени оръжия.
Айде малко по-сериозно, че тая ватнишка пропаганда ще направи слабите духом да станат малоумни неграмотници като “модерния” комунист Europe aka Краварче.
Spotlight
на 24.11.2023 в 00:00:43 #1По-добре смрад на оборска тор, от колкото на миризливи мазни ватенки!