Съветникът по националната сигурност на Съединените щати Джейк Съливан заяви в понеделник, че Австралия ще закупи три ядрени подводници от клас "Вирджиния" "с опция за закупуване на още две" от Вашингтон.

Съливан обясни, че тристранната среща САЩ-Обединеното кралство-Австралия ще изложи "многофазен процес, който започва през следващите няколко години".

Обучението на австралийските моряци, инженери, техници и друг персонал ще започне незабавно, каза той.

През 2020-те години ще има "редовно ротационно разполагане на американски и британски подводници в Австралия", а през 2030-те ще има доставка на гореспоменатите подводници от САЩ до Австралия, отбеляза Съливан.

"Последната фаза ще бъде фактическото разполагане на нова ядрена подводница с конвенционално въоръжение", сподели американският представител.

САЩ и Великобритания предоставят ядрени подводници на Австралия

САЩ и Великобритания предоставят ядрени подводници на Австралия

Премиерът Антъни Албанезе определи сделката като най-големият скок в отбранителната способност на нацията

Лидерите на Обединеното кралство и Австралия ще се срещнат в Калифорния с президента на САЩ Джо Байдън, който се очаква да обяви новата сделка за ядрени подводници с Канбера, която има за цел да противодейства на Китай в Тихия океан, пише "Ал Джазира".

Срещата в Сан Диего в понеделник идва 18 месеца след създаването на нов пакт за сигурност между САЩ, Обединеното кралство и Австралия, известен като AUKUS, който даде на Австралия достъп до технология за ядрени подводници.

Пактът, който обхваща също сътрудничество в областта на изкуствения интелект, хиперзвуковите оръжия и други модерни технологии, е част от продължаващите усилия на трите държави да отговорят на китайската военна мощ.

Китай представлява "системно предизвикателство за световния ред", каза британският премиер Риши Сунак в интервю за NBC News в неделя от Калифорния, където се срещна с австралийския си колега Антъни Албанезе ден преди пристигането на Байдън.

Откакто AUKUS стартира, Пекин многократно обвинява триото, че възприемат "манталитет на Студената война", който рискува по-голяма ескалация.

Продажбата на до пет подводници от клас "Вирджиния" е част от дългосрочен, многоетапен план, предназначен да направи Австралия пълноправен партньор в внедряването на свръхсекретна американска ядрена технология, която преди това се споделяше само с Обединеното кралство.

След продажбата на подводниците от клас "Вирджиния", чиято приблизителна стойност е 3 милиарда долара всяка, Австралия и Великобритания ще се впуснат в изграждането на нов модел подводница с американска технология и подкрепа, според съобщения в медиите.

Австралия се стреми да достави тези нови кораби на флота си през 40-те години на века, съобщи The New York Times.

Споразумението също така предвижда сили от американски и британски подводници да бъдат разположени в Западна Австралия, за да помогнат в обучението на австралийски екипажи и да укрепят възпирането, съобщава "Ройтерс".

Сделката, която ще отнеме години, за да бъде напълно реализирана, бележи амбициозна промяна за трите съюзнически държави, тъй като те се стремят да отговорят на бързо разширяващата се военна мощ на Пекин в Тихия океан.

Това включва изграждането на усъвършенстван военноморски флот и изграждането на изкуствени острови, които според наблюдатели Китай е превърнал във военни бази.

Участието на Австралия в AUKUS предизвика кратък, но разгорещен спор с Франция, след като Канбера се оттегли от по-ранна сделка за замяна на остарелия си флот от дизелови подводници с неядрени френски кораби на стойност 66 милиарда долара.

В сравнение с подводниците от клас "Колинс", които трябва да бъдат пенсионирани от Австралия, подводниците от клас "Вирджиния" са почти два пъти по-дълги и са почти с три пъти повече екипаж със 132 души.

Американските плавателни съдове могат да останат под вода почти неограничено време и да изстрелват мощни крилати ракети.

От своя страна Китай твърди, че AUKUS рискува да започне надпревара във въоръжаването и нарушава Договора за неразпространение на ядрено оръжие.

Пекин заяви, че прехвърлянето на материали за ядрено оръжие от държава с ядрено оръжие към държава без ядрено оръжие е "явно" нарушение на духа на договора.

"Призоваваме САЩ, Обединеното кралство и Австралия да изоставят манталитета на Студената война и игрите с нулева сума, да спазват международните задължения добросъвестно и да правят повече неща, които благоприятстват регионалния мир и стабилност", Мао Нинг, говорител на китайското министерство на външните работи каза пред репортери в Пекин.

Австралийските официални лица отхвърлиха критиките, твърдейки, че работят за придобиване на ядрени подводници, не на ядрени оръжия.

„Светът става по-нестабилен“ – Британия влага 5.5 млрд. евро в отбрана

„Светът става по-нестабилен“ – Британия влага 5.5 млрд. евро в отбрана

Сунак започва посещение в САЩ

Преди срещата в понеделник Обединеното кралство обяви 6 милиарда долара допълнително военно финансиране през следващите две години за "попълване и укрепване на запасите от жизненоважни боеприпаси, модернизиране на ядрените способности на Обединеното кралство и финансиране на следващата фаза от програмата за подводници AUKUS".

В изявление Даунинг стрийт добави, че се обмислят по-дългосрочни увеличения на разходите за бюджета за отбрана.

По време на посещението си в Калифорния Байдън ще проведе отделни срещи с Албанезе и Сунак, преди да отпътува за Монтерей Парк, за да обсъди защитата от насилие с оръжие, след като калифорнийският град претърпя смъртоносна стрелба през януари.

След това Байдън ще пътува до Невада, за да обсъди плановете си за намаляване на разходите за лекарства с рецепта.

Пътуването на президента на САЩ също ще включва няколко спирания за набиране на средства, тъй като се очаква той официално да обяви кандидатурата си за преизбиране на президент през 2024 г. следващия месец.

Пентагонът иска 842 млрд. долара за отбрана за финансовата 2024 г.
Обновена

Пентагонът иска 842 млрд. долара за отбрана за финансовата 2024 г.

Остин: За критични инвестиции във всички времеви рамки, театри и области