Двнадесет държави, включително България, Белгия, Италия, Полша и Словения, настояха за "значително" намаляване на планираната горна граница на Европейския съюз за цените на газа, докато блокът се опитва да постигне сделка по мярката, предава Ройтерс.
Държавите от ЕС провеждат извънредни преговори в събота, докато се опитват да постигнат договореност за ограничаване на цените на газа на срещата на енергийните министри на 13 декември, но засега страните-членки остават разделени относно плана.
Дванадесет от 27-те държави-членки на ЕС разпространиха документ, изискващ таванът на цените да бъде "значително" по-нисък от последния компромис, договорен от страните.
"Текстът не е стигнал достатъчно далеч в посока, която бихме могли да считаме за задоволителен компромис", казаха те.
Документът, видян от Ройтерс, е представен от България, Белгия, Хърватия, Гърция, Италия, Латвия, Литва, Малта, Полша, Румъния, Словения и Словакия.
Страните от ЕС спорят от месеци дали да поставят таван на цените на газа, но досега не са успели да преодолеят различията помежду си.
Някои дипломати са скептични, че следващата седмица може да се постигне договореност, и посочват, че страните, недоволни от последното предложение, имат достатъчно подкрепа, за да блокират одобрението му.
Цените на газа в Европа се повишиха тази година, след като Русия намали доставките на газ след нахлуването си в Украйна, повишавайки цените на енергията и подклаждайки инфлацията.
Но докато страните, подкрепящи горната граница, твърдят, че мярката ще предпази икономиките им от високите разходи за енергия, Германия - най-голямата икономика и най-големият потребител на газ в Европа, и Нидерландия се противопоставиха на тавана на цената на газа, предупреждавайки, че това може да наруши нормалното функциониране на енергийните пазари и да възпре производителите газ да изпращат така необходимото гориво в Европа.
Последният проект на предложение, разглеждан от страните, видян от Ройтерс, ще доведе до задействане на горната граница, ако цените надхвърлят 220 евро за мегаватчас за пет дни по договора за предния месец в газовия хъб Dutch Title Transfer Facility (TTF). Това е по-ниско от ограничението от 275 евро за мегаватчас, предложено от Европейската комисия, но 12-те страни казаха, че това ниво все още не е достатъчно ниско.
bradvata
на 11.12.2022 в 17:24:30 #7Искат ама няма онази дърта чанта на ЕК обслужва американските интереси и взема доларчета затова така че с тази продажна пасмина в ЕС евтин газ няма има Сега нека целуват дъртия задник на Байдан и компания
Ачката
на 11.12.2022 в 08:07:43 #6gdhud на 10.12.2022 в 18:34:43#4 Няма угодия. Първо искаха независимост от руския газ, сега пък не им оттърва цената на тази независимост.
halo
на 11.12.2022 в 00:54:04 #5gdhud, путлерастче, пак си наЕвано.
gdhud
на 10.12.2022 в 18:34:43 #4Няма угодия. Първо искаха независимост от руския газ, сега пък не им оттърва цената на тази независимост.
Avatarx
на 10.12.2022 в 18:15:10 #3Ачка ли си, Храчка ли си...Наследствено ли ти е или си първия в рода със склоност към шизофрения!? Забравил си изглежда, че вчера беше против горна граница за горивата и пляскаше на орките, които се пенеха срещу всеки, който поиска по-ниска цена. А сега не само искаш границя, ами я искаш и по-ниска. Все повече ти личи, че си оркофил!
Ачката
на 10.12.2022 в 17:18:32 #2Видяхте ли сега за какво сме им в ЕС и НАТО!!?
За евтини роби - миячи на чинии и куRви!
И за да ни набият газът в Gъзът!
Целият вътрешнополитически живот ,че и колабирала външна политика на страната ни и тоталната загуба на политически суверенитет много приличат на потъването на Титаник - корабът потъва постепенно, но с оркерстър и музика, а раята е доволна и си мисли ,че я очаква светло бъдеще.
Ачката
на 10.12.2022 в 17:15:26 #1Ей сегинка като потече гръчкия газ от юг и ще преминем изцяло на демократичен газ.
За по-Йефтенку.....сори булгаристанци.....евреин как дава?
Важното е, че ще имате изцяло демократичен газ.