Румъния инвестира средно в образованието и допълнителната квалификация на един човек по 64 долара, което я нарежда на предпоследно място пред Турция с 61 долара, вложени за образование. Това са данни от проучване на Лисабонския съвет, в което са изследвани десетте държави, присъединили се към Европейския съюз през 2004 и 2007 година. Включени са Турция и Хърватия, които сега водят преговори за членство в ЕС.

Румъния и България са наредени сред страните, които са осъществили слаб напредък що се отнася до качеството на образованието, което е от най-съществено значение за развитието на човешкия фактор.
Според проучването системата на образованието в Румъния е запазила характеристиките си от комунистическия период и не обучава новото поколение така, че то да бъде конкурентноспособно на пазара на труда в Европейския съюз.

Една от причините за това е малкият брой инвестиции в сектора, а вероятността това да се промени в близко бъдеще е доста малка, се заключава в проучването.

На противоположния полюс са Чехия, Унгария, Словакия и Словения, където е осъществен значителен напредък в качеството на образованието.
Словения се нарежда на първо място с 156 долара, инвестирани в образованието на всеки един свой гражданин, докато по-старите държави- членки на ЕС инвестират средно по 243 долара. Румъния е класирана на последно място в категорията за достъп на населението си до Интернет, България е предпоследна, а Словения отново е на първо място

Проучването на Лисабонския съвет се отнася до качеството на човешкия капитал в тези държави, като всяка от тях е класирана на базата на определен брой събрани точки като са изследвани четири фактора - качеството на човешкия фактор, използването на човешкия капитал, продуктивността на човешкия капитал и демографските перспективи. На първо място по качество на човешкия капитал е класирана Словения, а последна е Хърватия.

Лисабонската стратегия е реформаторска програма на Европейския съюз, приета на срещата на в Лисабон през 2000 г. България също се е присъединила и приела принципите на стратегията. Тя предвижда ЕС да се превърне в най-динамичната и конкурентоспособна икономика в света към 2010 г. Стратегията почива на три стълба: икономически, социален и екологичен.

Социалният стълб на стратегията предвижда модернизацията на европейския социален модел, чрез инвестиране в човешките ресурси и противодействие на социалната изолация. От страните-членки се очаква да влагат средства в образование и обучението, да провеждат активна политика на заетост, да улесняват прехода към икономика на знанието.