България загуби вчера четири дела в съда в Страсбург, от които две са за несъответствие на български закони с Европейската конвенция за правата на човека.
Единият случай се отнася до вече коригирана правна норма (тайната на затворническата кореспонденция), но другият (обжалване на административните наказания) открива възможност за още осъдителни решения срещу държавата, защото тя бави новия Административно-наказателен кодекс, съобщава europe.bg
60-годишният Ангел Станчев от Пазарджик ще вземе от държавата 1000 евро за морални щети плюс 1200 евро за съдебни разноски, защото не е можел да обжалва наказание от пет дни лишаване от свобода през 2002 г. Той бил осъден по овехтелия отдавна Указ за борба с дребното хулиганство, приет през 1963 г.
32-годишният Цоньо Цонев от Габрово също ще вземе 1000 евро, защото надзиратели законно са чели писмата му, когато е лежал в Ловешкия затвор през 2002 и 2005 г. През 2009 г. законът е сменен.
Руслан 21
на 03.10.2009 в 01:03:28 #3И моето дело влиза там тази есен и не за четене на писма от затвор, а за общински и съдебни своеволия. Спечелих делото по принцип, но и от Върховният съд ми присъждат смешна сума, поради което ще осъдя държавата в Страсбург.
лично мое мнение
на 03.10.2009 в 00:51:31 #2Интересно как все ПРЕСТЪПНИЦИ съдят държавата!
Sven
на 02.10.2009 в 23:26:17 #1Учудвам се че са само 4 дела. В България никакви закони не се спазват, нито елемнтарни човешки права. Когато държавата бива осъдена, съответното длъжностно лице отговорно за нарушенията трябва да бъде изнасилвано пред НДК, и така докато законите започнат да се прилагат.