Премиерът на Белгия Шарл Мишел възнамерява да пита гражданите какво часова време да бъде използвано в страната, пише The Brussels Times.
Освен това Мишел иска консултации с колегите си от Холандия и Люксембург преди да бъде взето решение за прекратяване на промяната на стрелките на лятно или зимно часово време.
Белгия прие промяна на времето през 1977 г. Причината - намаляване консумацията на енергия.
Европейската комисия подкрепя окончателно решение до март 2019 г., което ще прекрати промяната на часовото време. Страните членки сами трябва да решат дали желаят да останат на зимно или лятно часово време.
Но Мишел желае единен подход с партньорите от Бенелюкс.
"Би било нелепо да има различен избор в Бенелюкс. Желая да постигнем споразумение по този въпрос с моите колеги до следващия Европейски съвет", коментира премиерът.
Говорител на правителството отбеляза, че министър-председателят също така желае да попита и белгийците, макар че не е ясно дали подобно допитване ще бъде организирано в Холандия и Люксембург.
alex_z
на 17.09.2018 в 16:50:54 #3смяната на часовото време е полезно за потребителите ( за това колкко повече или по - малко ток ще изхарчат ) Основното часово време е зимното. Ако се запази, през лятото, ще се съмва в 5 - 5,30 и ще залязва в 8-8,30 - в момента лятното време слънцето изгрява около 6-6,30 и залязва 9-9,30 ( това означава по дълъг светъл период, без нужда от светление до 9 ) За днешният ден за София : изгрев 7:07 ч. залез: 19:36 ч. - ако го обърнем в зимното - изгрев 6,07 и залез 18,36 ( вместо да си светнем лампите след 19, ще трябва да ги светваме още към 18,00 докато ме още на работа ) Така че, си мисля, че всички, които са против смяната, не разбират пълноценно какво означва и защо се прави смяна на чаовото време.
ce
на 17.09.2018 в 12:44:37 #2цялата глупост е отново на комсомолците, които отчитат дейност ....
NaskoZashtoto
на 17.09.2018 в 12:29:14 #1Отличен пример за ненужен референдум, от който крайното решение няма да зависи. Гласовете ще се разделят почти по равно, при отчайващо ниска активност, а правителството ще се договори с правителствата на съседите и референдума ще е в най-добрия случай един от аргументите в преговорите, които ще определят крайното решение. Хора, поучете се от чуждите грешки! Не настоявайте за въвеждане на управление с референдуми у нас! Това е по-скъпо, по-бавно и води до по-тежък хаос дори от нашето си народно събрание. И само привидно е "по-демократично".