Европа и САЩ трябва да се противопоставят на Техеран относно ракетната програма на Ислямската република и на участието на страната в сирийската гражданска война, но ядрената сделка от 2015 г. трябва да бъде запазена.
Това заяви германският външен министър Зигмар Габриел, цитиран от "Ройтерс".
Преди среща с колегите си от Иран, Великобритания, Франция и ЕС, Габриел подчерта, че САЩ са прави да изразяват тревогата си от стратегията на Иран в Близкия изток.
Но той изтъкна: "Ние трябва да отделим двете неща едно от друго: искаме да запазим ядреното споразумение с Иран...и ролята, която Иран има в региона".
"Искаме да разговаряме с Иран за ролята си в региона, която е повече от проблематична", отбеляза Габриел, имайки предвид влиянието на държавата в Йемен, Сирия и Ливан.
Преди президентът на САЩ Доналд Тръмп да вземе решение дали да върне санкциите срещу Иран и да наложи петролно ембарго шефът на ЕС за външната политика Федерика Могерини организира среща, за да изпратят послание на Вашингтон с показване подкрепата си за ядрената сделка, казаха дипломати и официални представители.
Преди срещата британският външен министър Борис Джонсън нарече ядрената сделка "важно споразумение, което прави света по-безопасен".
dude
на 11.01.2018 в 14:08:56 #3Ние трябва да отделим двете неща едно от друго: искаме да запазим ядреното споразумение с Иран...и ролята, която Иран има в региона". Как ще стане като едното води до другото? Те си искат влиянието и няма да се поколебаят да си правят с ядрения арсенал каквото си искат в името на това влияние.
psp_11
на 11.01.2018 в 13:43:19 #2А с няколко думи: Ние ще ви биеме редовно, но вие ще спазвате уговорката да не се биете с нас..
chafeto
на 11.01.2018 в 13:26:04 #1"Европа и САЩ трябва да се противопоставят на Техеран относно ракетната програма на Ислямската република и на участието на страната в сирийската гражданска война, но ядрената сделка от 2015 г. трябва да бъде запазена." _____________________________________________________________________________________________ Значи страни, които се намират на 3, 5, 10 хил. км от Сирия могат да подкрепят и въоръжават правилните според тях групи от хора, както и да ги внасят отвън, а страната до чиито граници се води войната няма право на реакция, така ли да го разбираме? Интересен подход, наистина, но не особено съвременен. Само, дето немския политически елит, унесен в своето ритуално самоубийство, е пропуснал да забележи, че хегемонията на господаря им умира и еднолични действия на световната геополитическа сцена ще стават все по-трудни.