Държавният секретар на Съединените щати Антъни Блинкън ще проведе лична среща с китайския президент Си Дзинпин по време на двудневното си посещение в Китай, което започва на 5 февруари, съобщи Financial Times  в четвъртък, цитирайки няколко анонимни източника, запознати с плановете.

По този начин Блинкен ще бъде първият държавен секретар, който ще се срещне със Си в Китай след посещението на Рекс Тилърсън през 2017 г., първата година от управлението на Тръмп. Когато Майк Помпео, който наследи Тилърсън, отиде в Китай на следващата година, той нямаше среща със Си.

С прегръдка Байдън и Си Дзинпин обещаха да върнат отношенията САЩ - Китай в правия път

С прегръдка Байдън и Си Дзинпин обещаха да върнат отношенията САЩ - Китай в правия път

Двамата проведоха първа лична среща на Г-20 в Бали

Блинкън е на посещение в Китай, след като Байдън и Си се съгласиха в Бали през ноември, че трябва да намерят начини за стабилизиране на турбулентните отношения между САЩ и Китай.

Посещението му бележи нова фаза на засилен ангажимент между двете страни след много труден период, който беше допълнително усложнен от пандемията Covid-19. Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън ще посети Китай по-късно тази година. Йелън се срещна с Лиу Хе, висшият китайски икономически служител, в Цюрих миналия месец.

"Ако президентът Си Дзинпин реши да се срещне със секретаря Блинкън, това ще бъде още един от поредицата скорошни сигнали от китайския лидер за желание да промени тона, ако не и същността, на отношенията между САЩ и Китай", каза Денис Уайлдър, който беше главният съветник на Белия дом по Азия на Джордж Буш.

"Президентът Си, от края на своята катастрофална политика на "нулева COVID", очевидно е в офанзива на чар, предназначена отчасти да убеди американския бизнес да не премества веригите си за доставки далеч от Китай", каза Уайлдър.

Но пътуването на Блинкън до Пекин идва, когато отношенията между двете сили остават в най-лошото си състояние, откакто САЩ и Китай установиха дипломатически отношения през 1979 г. Напрежението нарасна през август, когато Китай проведе широкомащабни военни учения в отговор на тогавашния председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси посещение на Тайван.

Подчертавайки напрежението, висш генерал от военновъздушните сили наскоро каза, че САЩ и Китай вероятно ще влязат във война за Тайван през 2025 г., в изтекла бележка, която Пентагонът бързо отхвърли като неотразяваща гледната точка на администрацията на Байдън. Меморандумът подчертава нарастващата загриженост във Вашингтон относно Китай. Ръководената от републиканците Камара на представителите наскоро създаде нова комисия, която ще се фокусира изключително върху Китай.

Очаква се Блинкън също да се срещне с Ван И, високопоставен представител на китайската външна политика, който наскоро смени Янг Джиечи. Той също така ще се срещне с Цин Ган, бивш китайски посланик в САЩ и сега външен министър.

Пътуването идва почти две години след като Блинкън и Янг се включиха в публичен спор в началото на среща в Аляска, която беше първият ангажимент на високо ниво между страните, след като Байдън стана президент.

Държавният департамент отказа коментар. Китайското посолство във Вашингтон не отговори веднага на искане за коментар.

Посещението на Блинкън идва в момент, когато страните остават в спор по редица въпроси, включително агресивната военна дейност на Китай около Тайван, отказа му да осъди нахлуването на Русия в Украйна и бързо разширяващия се ядрен арсенал.

Китай е разочарован от действията на Байдън да ограничи способността му да получава модерна американска технология, включително полупроводници. САЩ, Япония и Холандия наскоро постигнаха споразумение, предназначено да ограничи продажбата на инструменти за производство на чипове в Китай, докато Вашингтон и Ню Делхи тази седмица стартираха няколко амбициозни технологични инициативи за противодействие на Китай.

Очаква се китайските министри да започнат да посещават САЩ по-късно тази година преди срещата на форума АТЕС в Сан Франциско през ноември. Това събитие идва два месеца след срещата на върха на Г-20 в Индия, на която се очаква да присъстват Байдън и Си.

Филипините предоставят на САЩ по-голям достъп до базите си

Филипините предоставят на САЩ по-голям достъп до базите си

Манила се опасява от Китай