Асамблеята на босненските сърби гласува за отказ от националните институции на Босна въпреки заплахата от нови санкции, съобщава "Евронюз".

Законодателите в Република Сръбска ще решат дали да започнат процедура за оттегляне на босненските сърби от босненската армия, службите за сигурност, данъчната система и съдебната система.

Предложените мерки ще имат шестмесечен период, необходим за изготвяне на нови закони, включително промени в конституцията на субекта.

Представителят на босненските сръби в тристранното президентство Милорад Додик по-рано отправяше многократни заплахи за отцепване, което представлява почти половината от страната.

Додик определи сесията на събранието в петък като "историческа", заявявайки, че ще послужи за укрепване на авторитета в доминираната от босненските сърби образувание.

Но опозиционните лидери в събранието на автономната общност разкритикуваха политиката на Додик, заявявайки, че те са прибързани и могат да доведат до подновен конфликт, докато бошняшките официални лица призоваха САЩ и Европейския съюз да предприемат мерки срещу Додик и неговите сътрудници.

САЩ изразиха загриженост относно този ход, който потенциално би могъл да отслаби централната власт на Босна. САЩ вече наложиха забрана за пътуване и замразиха активи на Додик, докато американските и германските служители наскоро заплашиха с още санкции, ако босненските сърби допълнително отслабят централните институции на Босна.

Създадено, за да сложи край на войната в Босна през 1995 г., подкрепяното от САЩ Дейтънско мирно споразумение създаде две административни единици в страната - Република Сръбска и Федерация на БиХ с мнозинство от бошняци и хървати.

Двата региона получиха известна автономия, като правителство на държавно ниво контролира основните институции на страната, включително армията, висшата съдебна система и данъчната администрация.

Лидерът на босненските сърби наскоро засили продължилата си десетилетие сепаратистка кампания, като през септември обеща да създаде собствена армия, данъчни власти и съдебна система на Република Сръбска.

През последните седмици САЩ изпратиха няколко дипломата в Босна, за да потвърдят подкрепата си за териториалната цялост и централните институции на страната.

Додик многократно е казвал, че не го интересуват новите санкции, добавяйки, че това ще сближи сърбите още повече с техните "истински приятели" - препратка към близките му връзки с Русия и Владимир Путин.

Той също така отрече, че оттеглянето от централните институции би довело до бързо отделяне или нова война, заявявайки, че "Република Сръбска няма да се защитава, дори ако бъде нападната".

Войната от 1992 до 1995 г. бе най-тежкото кръвопролитие в Европа след Втората световна война, с повече от 100 000 жертви, като същевременно остави милиони като бежанци или вътрешно разселени.

Додик се оприличава с Дейвид Камерън и с усилията му да предоговори условията за членство на Великобритания в ЕС преди референдума, пише "Гардиън".

Додик каза, че е готов да направи компромис с елементи от плановете си, но че новата конституция ще бъде поставена на референдум и че Република Сръбска ще бъде принудена да "излезе", ако основните му искания не бъдат изпълнени. Той отхвърли критиките и каза, че полага усилия да избегне драматична раздяла.

Речта на Додик се основава на речта на Камерън през 2013 г., в която премиерът на Обединеното кралство е изложил искания за нови условия за членство на Великобритания в ЕС. "В тази реч замених Великобритания с Република Сръбска, а Босна и Херцеговина с Европейския съюз", каза Додик.

Въпреки твърденията на Додик, че просто се стреми да обърне централизацията на правомощията в полза на централната босненска държава, той се сблъска с остри критики в събранието дори от колеги сръбски националисти относно начина, по който преследва целите си.

Мирко Шарович, лидерът на Сръбската демократична партия, партията, основана от Радован Караджич, който в момента излежава 40-годишна присъда за геноцид в Сребреница, военни престъпления и престъпления срещу човечеството, каза, че Додик представлява "пряка заплаха за мира" . "Поемането на тези компетенции не може да се извърши без война", каза Шарович.

В ЕП предупредиха за колапс на Босна и Херцеговина

В ЕП предупредиха за колапс на Босна и Херцеговина

ЕС може да наложи санкции и да спре финансиране, ако е необходимо, за да запази териториалната цялост