Държавите членки на ЕС, които отказват да приемат бежанци според сключеното миналата година споразумение за разселване на 160 хиляди мигранти ще плащат по 250 хиляди евро за всеки неприет мигрант.
Това предлага Европейската комисия, което е част от измененията на регламента от Дъблин.
Комисията предлага по-справедлива система, която да се основава на солидарност.
С коригиращ механизъм за разпределение (механизъм за справедливост) автоматично ще се установява кога дадена държава обработва непропорционално голям брой молби за убежище. Това ще става с помощта на референтна стойност, получена чрез изчисляване на съотношението между молбите и големината и благосъстоянието на държавата. Ако дадена страна получава непропорционално голям брой молби, надхвърлящ тази референтна стойност (над 150 % от нея), всички нови кандидати за убежище, подали молби там (без оглед на тяхното гражданство), ще бъдат разпределени — след проверка на допустимостта на тяхната молба — в рамките на ЕС, докато броят на молбите спадне под това равнище.
Държавите членки също така ще имат възможност да изберат временно да не участват в преразпределението. В такъв случай съответната държава ще трябва да изплати солидарна вноска от 250 000 евро за всеки кандидат, за когото иначе тя би била отговорна в рамките на механизма за справедливост, на държавата членка, в която той е преразпределен.
Реформирането на системата от Дъблин включва също:
Механизъм, при който се вземат предвид и усилията в областта на заселването: при механизма за справедливост ще се отчитат и усилията, положени от дадена държава членка за заселване на нуждаещите се от международна закрила директно от трета държава. Така ще бъде признато значението на усилията за използване на законните и безопасни пътища към Европа;
По-ефикасна система: по-кратки срокове за изпращане на исканията за прехвърляне, получаване на отговор и извършване на прехвърлянето на кандидатите за убежище между държавите членки и слагане край на прехвърлянето на отговорност;
Ограничаване на злоупотребите и вторичните движения: по-ясни правни задължения за кандидатите за убежище, включително задължение да останат в държавата членка, която е отговорна за тяхната молба, географски ограничения за предоставянето на помощи при приемане и съответни последици в случай на неспазване;
Защита на интересите на кандидатите за убежище: по-силни гаранции за непридружени ненавършили пълнолетие лица и балансирано разширяване на определението за членове на семейството;
Обединеното кралство и Ирландия не са задължени да участват в тези мерки — вместо това те сами определят степента, в която искат да участват в тях съгласно съответните протоколи, приложени към Договорите. Ако те не участват, настоящите правила, както функционират понастоящем, ще продължат да се прилагат за тях в съответствие с Договорите.
За да се подкрепи практическото прилагане на реформираната система от Дъблин, Комисията предлага също така адаптиране и укрепване на системата Евродак — разширяване на нейните цели, улесняване на връщанията и помощ при справянето с незаконната миграция.
Комисията също предлага създаване на Агенция на Европейския съюз в областта на убежището.
С предложението съществуващата Европейска служба за подкрепа в областта на убежището ще бъде преобразувана в пълноправна Агенция на ЕС в областта на убежището с повече права и значително по-широкообхватни задачи, за да се реагира на структурните слабости, проявяващи се при прилагането на системата на ЕС за предоставяне на убежище.
Една от главните нови задачи на агенцията ще бъде да използва на практика референтната стойност, за да се прилага механизмът за справедливост в рамките на обновената система от Дъблин. На агенцията ще бъде възложена също така задачата да осигури по-голямо сближаване при оценяването на молбите за международна закрила в Съюза, да засили практическото сътрудничество и обмена на информация между държавите членки и да информира за правото и оперативните стандарти на ЕС в областта на процедурите за предоставяне на убежище, условията за приемане и необходимостта от закрила.