Мнозинството депутати в парламента на Бурунди гласуваха за оттегляне от Международния наказателен съд на фона на политическото насилие в източноафриканската страна, съобщава Ройтерс.
Само двама депутати гласуваха в полза запазване членството в базирания в Холандия съд, докато 94 гласуваха „против” и 14 се въздържаха.
Депутат от управляващата партия обяви, че съдът е „политически инструмент, използван от силните, за да премахнат всеки, който искат от властта на африканския континент”.
По-рано тази година съдът започна предварително разследване в страната, фокусирайки се върху убийства, вкарване на хора в затвора, изтезания, изнасилвания и други форми на сексуално посегателство.
Правителството на Бурунди реагира гневно, след като миналият месец в доклад на ООН бяха поместени имената на официални лица, обвинени, че са организирали изтезания и убийства на политически опоненти. Оттогава Бурунди не пуска на територията си трима разследващи от ООН и не приема решение на световната организация за формиране на комисия за разследване на насилието, което започна миналата година, след като президентът Пиер Нкурунзиза реши да търси трети мандат.
Опоненти обявиха, че президентът е нарушил конституцията с кандидатирането си, а също така мирно споразумение, което сложи край на гражданска война през 2005 година. Опозицията бойкотира изборите, които бяха спечелени отново от Нкурунзиза.
Международният наказателен съд обяви през април, че при политическото насилие са убити около 450 души, а стотици хиляди са били принудени да бягат.
Законопроектът за излизането на африканската страна от съда ще бъде разгледан в горната камара и след това ще бъде подписан от президента. Процесът по оттеглянето на страната от съда ще продължи година.