След дългогодишна диктатура във Филипините през XX век настоящият президент на страната Родриго Дутерте предложи връщане към авторитарно управление като решение на всички проблеми, които демокрацията не може да преодолее, съобщава "Франс прес".

В няколко речи Дутерте повтори, че може би е необходимо връщане на военното положение, за да се спаси нацията от наркотиците, престъпленията и предизвикваната от тероризма анархия.

Предложението на държавния глава напомня за диктатора Фердинанд Маркос, който наложи диктатура от 1965 до 1986 г.

Мисля, че ситуацията днес е най-близка до авторитарната форма на правителство, която имахме преди 30 г., каза Хосе Мануел Диокно, водещ адвокат в страната в защита на човешките права.

Има толкова много паралели между това, което се случва днес и това, което ставаше по време на диктатурата на Маркос, добави той.

Тогава Маркос оправдаваше авторитарното управление със заплахата от комунизъм, докато Дутерте прави същото, основавайки се на наркотиците и престъпността, добави адвокатът.

Обаче много филипинци приветстват предприетата от Дутерте война срещу наркоразпространението и вярват, че той е човекът, който радикално може да промени корумпираната политическата система.

Дутерте възнамерява фундаментално да промени демокрацията във Филипините като се приемат конституционни промени за създаване на федерална и парламентарна система.

Той смята, че по този начин ще бъде сложен край на несправедливостта в "империалистическа Манила", тъй като столицата е дом на корумпираните елити.

Обаче неговите критици се страхуват, че конституционните промени могат да затвърдят авторитарно управление. Според основния закон мандатът на президента е от 6 г.