Джоко Видодо изглежда е на път да спечели провелите се днес президентски избори в Индонезия, показват първите резултати от "бързо преброяване" на бюлетините. Социологическите проучвания също прогнозираха втори петгодишен мандат за Видодо, информира "Ройтерс".
Екзитпол резултатите от шест агенции показват, че Видодо печели повече от половината гласове. Основният му съперник бившият генерал Прабово Субианто изостава с между 5,5% и 11,4 на сто.
Данните на базираната в Джакарта агенция CSIS разкриват, че Уидодо е получил 55,7 на сто подкрепа, а Прабово Субианто - 44,3 на сто.
Победата на настоящия лидер не е решителна, тъй като той не успя да преодолее психологическата граница от 60%, която се очакваше да премине, отбелязват експерти и допълват, че Субианто се е представил далеч по-добре от очакваното, което може да го накара да се кандидатира отново през 2024 г.
По време на 8-часовото гласуване индонезийците пуснаха бюлетини за президент и парламент в държава, която е с дължина повече от 5000 километра.
В предизборната кампания доминираха икономически проблеми, но също беше отбелязано растящото влияние на консервативния ислям в най-голямата мюсюлманска държава.
Официалните резултати от изборите се очакват през май.
193 милиона души имаха право на глас в най-голямата демокрация в света с мюсюлманско мнозинство на 17 000 острова. Индонезийците гласуваха и за повече от 20 000 законодателни места в страната, пише "Гардиън".
Повече от 80 000 секции отвориха врати в 07,00 часа местно време.
За първи път Индонезия едновременно проведе президентски и парламентарни избори.
Джоко Видодо е бивш кмет и продавач на мебели в Централна Ява, а Субианто е яростен националист и бивш генерал. Прабово Субианто е зет на дългогодишния лидер на Индонезия Сухарто.
На изборите през 2014 г. Джоко Видодо победи Прабово Субианто, разглеждано тогава като победа за младата демокрация на Индонезия. Тогава за първи път спечели фигура, която не е свързана с военните или политическия елит.
Като президент Видодо впечатли индонезийците с ангажимента си да оправи инфраструктурата и със социалните си програми, но е критикуван за безуспешните опити да спре нарушаването на човешките права и хроничната корупция.
Индонезия е с население повече от 260 милиона души.