Държавите членки на ЕС постигнаха съгласие да намалят финансирането от бюджета на ЕС за следващата година за бедните региони в съюза, предимно в източната част на Общността, съобщава Ройтерс.

Обаче е заложено увеличаване на разходите за справяне с мигрантския поток и насърчаване на икономическия ръст.

Предложение на ЕК за увеличаване на финансирането за мигрантската криза към бюджета на ЕС за 2017 година беше напълно подкрепено от правителствата на съюза. В съобщение Съветът на ЕС отбелязва, че в резултат на промените с близо 25% ще се увеличат плащанията за миграцията и сигурността в сравнение с бюджета за тази година.

Бюджетът във връзка с миграцията за следващата година ще бъде на обща стойност 5,2 милиарда евро. Парите ще бъдат изхарчени за подсилване на външните граници, разселване и интегриране на мигранти. Други 2,2 милиарда евро ще бъдат за действия извън ЕС с цел справяне с причините за бежанския поток.

Правителствата също подкрепиха 9% увеличение през 2017 година до 19 милиарда евро плащания за проекти на ЕС, целящи насърчаване на икономическия ръст и откриване на работни места.

За да компенсира новите разходи, Брюксел се съгласи да намали плащанията и фондовете за най-бедните региони в съюза. С близо 24% ще паднат плащанията през 2017 година за бедните региони. Държавите от Източна Европа са основните бенефициенти от тези фондове. Дипломати заявиха пред Ройтерс, че страните от Източна Европа се страхуват, че това решение може да доведе до по-големи съкращения през следващите години.

Като цяло Съветът се съгласи да намали бюджета на ЕС през 2017 година със 7% в сравнение с тази година до 133,8 милиарда евро.

Предложението трябва да бъде одобрено от Европейския парламент до средата на ноември.