Според експерти повечето от руското общество са готови за дълга война в Украйна и до голяма степен подкрепят "военната операция" на президента Путин, пише Euronews.
"Не е антивоенно" е заключението, което базираната в Русия независима изследователска организация Levada Center направи на базата на общественото мнение почти година и половина след пълномащабното нахлуване в Украйна.
Руското обществено мнение е варирало няколко пъти, но като цяло е останало стабилно, каза неговият директор пред Euronews.
Според мозъчния тръст (който е обявен за "чуждестранен агент" от руските власти), до три четвърти от населението, или като цяло подкрепя действията на руския президент Владимир Путин в Украйна, или ги подкрепя с резерви.
На въпроса "Вие лично подкрепяте ли действията на руските въоръжени сили в Украйна" 43% са отговорили "категорично да", а 33% са отговорили "по-скоро да".
Денис Волков, директор на Левада център, каза, че "Z-патриотите" съставляват около 25 процента от руското население, което по принцип подкрепя продължаването на военните действия. Около 10 процента от тях са готови да подкрепят използването на ядрени оръжия.
Останалите са онези, които не подкрепят войната в Украйна (или "колективния Запад", както често го наричат руските официални лица), но тези руски граждани се оказват в ситуация, в която тяхното възпитание и социални традиции не им позволяват да говорят срещу това.
"Тук е важна ситуацията. Просто е конфликтна ситуация, защото има "свои" и има "чужди". Ние сме За свои и Срещу чужди. Много е просто", обясни Денис Волков.
"Подкрепата за руските войски се увеличава в обществото като цяло", каза д-р Анна Матвеева, старши изследовател в Кралския колеж в Лондон.
"И не е изненадващо защо това се случва, защото дори тези, които първоначално бяха против, сега си мислят: "Ето, ние влязохме в битка, особено като върви украинската контраофанзива, сега не можем да загубим. Това са нашите момчета, нашите момчета, нашите съпрузи. Дори ако причината, поради която се бият, е погрешна, те пак са наши момчета, наши граждани. Така че не можем да не ги подкрепим".
Според Волков има три ключови фактора, които влияят на обществените настроения в Русия.
1) Икономика и благосъстояние
През март 2022 г. Русия всъщност се оказа във финансова паника - поради опасенията от пагубния ефект на чуждестранните санкции. Но руското ръководство успя да стабилизира ситуацията.
Ефектите от западните санкции, като например напускането на известни чуждестранни марки и компании, засегнаха предимно големите градове, но не цялата страна.
"Важно е да се разбере, че са похарчени огромни ресурси, за да се поддържа това настроение, да се поддържа вярата, че като цяло ситуацията е стабилна. А за мнозина може дори да е спряла да се влошава", каза Волков.
До края на миналата година бяха организирани плащания за участниците (в боевете), техните семейства, както и за пенсионери, семейства с деца. Минималната заплата беше повишена.
И ако миналата пролет консолидацията около правителството, срещу Запада, изигра основна роля, то до края на годината тази подкрепа се запази само от икономически фактори", обясни директорът на Левада център.
2) Положението на фронта
Индивидуалните отстъпления и поражения на руската армия не повлияха сериозно на настроенията, добави Денис Волков, но постоянните неуспехи се "натрупват" в контекста на негативната информация.
Информацията за броя на убитите руски войници не е публично достъпна, но с времето самият този фактор също може да окаже голямо влияние.
3) Мобилизация
Една "частична мобилизация", обявена от Кремъл през есента на миналата година, на теория би могла да бъде самият фактор, който драматично ще промени общественото мнение в Русия.
"Всъщност в национален мащаб не са се мобилизирали много хора. Но социалният ефект, резонансът беше огромен", обясни д-р Матвеева.
"Затова властите впоследствие разбраха, че мобилизация - освен ако няма краен случай - не трябва да се извършва, защото води до нарастване на социалното напрежение".
Пропаганда
Несъмнено кремълската пропаганда е била и си остава важен фактор. Руското ръководство се опитва всячески да обърне дори собствените си грешни изчисления в своя полза.
Говорим за масовото движение за "помощ на фронта" в днешна Русия - където гражданите събират и изпращат всичко, от което руските войници се нуждаят в Украйна, от обувки и храна, до дронове и радиостанции; т.е. на практика руските граждани компенсират недостига на доставки, произтичащ от решения, взети от военното и политическо ръководство
"Да, разбира се, хората се карат на правителството и казват, че след като Кремъл се оказа безпомощен и дезорганизиран и в една богата страна не може да даде на хората прилични обувки, тогава обикновените хора трябва да компенсират тези пропуски, а някои придобива чертите на "народна война". Така че парадоксално, пропуските на държавата в осигуряването дават поле за влизане на обществото в играта", каза д-р Матвеева.
Антивоенни настроения
Според експерти броят на руснаците, които са фундаментално против войната е 20% или малко по-малко. За година и половина тези цифри остават практически непроменени.
Антивоенните демонстрации бяха много видими в големите руски градове през февруари и март 2022 г., но бързо изчезнаха. През есента на същата година, на фона на "частичната мобилизация" идва втора вълна от демонстрации и протести - този път предимно в националните републики, но те вече бяха по-малки и по-малко организирани.
Според Матвеева пацифистки настроените руснаци се възпират да протестират не толкова защото се страхуват от последствията, а защото мнозина вярват, че протестите са безсмислени.
"Те живеят в общество, в което протестите могат да доведат до много осезаеми наказания, включително наказателно преследване. И на всичкото отгоре, загуба на работа, глоби и отлъчване от обществото. Така че има страх и усещане, че човек не може да промени нищо като протестира, тоест човек се излага и впоследствие излага близките си на голяма опасност и така или иначе нищо не може да постигне".
В същото време косвено Кремъл отчита обществените настроения. Според експерти "частичната мобилизация" е показала на руското ръководство "червена линия", която не бива да се преминава.
"Друг е въпросът дали гражданите с преките си действия могат да влияят върху вземането на решения, но обществените настроения, социална подкрепа или неподкрепа - те се изчисляват от властта до каква граница може да стигне обществото. Тази линия е много ясна", каза Д-р Матвеева.
Травматичен фактор
Въпреки това, за много от онези, които говорят на думи за войната или поне не й се противопоставят, пълномащабното нахлуване в Украйна е тежко морално изпитание.
"Хората започнаха да се оттеглят, за да решават битови проблеми, икономически проблеми. Това беше един от механизмите за адаптиране към случващото се: просто изключване от новините, защото беше много травмиращо и продължава да бъде за мнозина, дори и за тези, които ги подкрепят".
И хората ни казаха: "Вижте, това е невъзможно, мястото за безпокойство, за преживяване е изчерпано, трябва някак си да се махнете от това, защото така или иначе нищо не можете да направите", каза Волков.
В резултат на това много руснаци не следят войната в Украйна - умишлено или не.
"Събитията в Украйна не са в центъра на вниманието, когато става въпрос за проблемите, за които повечето руснаци мислят и се тревожат. Може би една четвърт, една трета от населението следи отблизо събитията".
"Но като цяло други неща - кариера, деца, възможности, здраве, развлечения - засенчват тази "специална военна операция", както я наричат властите", заключава д-р Матвеева.
Philosopher
на 22.06.2023 в 05:28:28 #2Московската кочина : винаги е била враг на БГ Официално ни обявиха за такъв путлер в Хага сега!
james-hendrix
на 21.06.2023 в 23:23:54 #1Dark lord ти си един руски трол!