Временното отстраняване на Дилма Руссефф от длъжността президент на Бразилия е "парламентарен и съдебен преврат". Ние го осъждаме като груб опит за потъпкване на основните принципи на демокрацията и икономическата стабилност на Бразилия и региона.
Това написа в профила си в Туитър президентът на Боливия Ево Моралес. Дилма Русеф беше отстранена временно от длъжност, за да започне процедурата по импийчмънт в Сената по обвинения, че е нарушила бюджетните правила.
Сенатът гласува с 55 гласа „за” (при необходими 41 гласа "за") и 22 – "против", в полза на откриването на процедурата по импийчмънт.
Вицепрезидентът на Русеф, Мишел Темер, сега ще заеме поста ѝ, докато тече процедурата.
Русеф ще бъде отстранена от поста си за период от 180 дни. След изтичането на 180-те дни Сенатът отново трябва да се произнесе на специално заседание, под председателството на главата на Върховния съд и съдбата на Русеф ще бъде решена окончателно. Ако две трети от депутатите (54 души) подкрепят импийчмънта, тя ще трябва за напусне поста си.
dachi
на 14.05.2016 в 10:05:00 #3Комунизмът се провали навсякъде,където управлява! И у нас също! Сега последният пресен крещящ пример е Венецуела! Този Моралес и той се е заел да строи комунизъм и той ще катастрофира!
Sting_5
на 13.05.2016 в 09:21:52 #2Бразилия има двукамерен парламент.Затова горната Камара (сената) е с толкова на брой представители.Долната Камара естествено е с по-голям броя.Колкото до комунизма, той не си отива , а тепърва прохожда.И на останалите системи им е трябвало време от два три века за да се утвърдят.Така че време има.Нас няма да ни има.
MmM
на 13.05.2016 в 07:21:44 #154 депутати са 2/3 от общия брой. Т.е. за огромна Бразилия депутатите са 81, а за малка България 240.