Евролидерите договориха Многогодишната финансова рамка и плана за възстановяване от пандемията от коронавирус на маратонски преговори, които тази нощ навлязоха в петия си ден, съобщават "Политико" и Гардиън".
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел написа в "Туитър" една дума - "Споразумение".
Лидерите на 27-те страни членки постигнаха историческо споразумение от 750 милиарда евро за възстановяване от пандемията, отнела живота на 135 00 души в Общността.
Фондът за възстановяване, Next Generation EU, който е съставен от 390 милиарда евро безвъзмездна помощ и 360 милиарда евро заеми, ще бъде прикрепен към Многогодишната финансова рамка (2021-2027) от 1,074 трилиона евро. Евролидерите договориха финансов пакет от общо 1,82 трилиона евро.
Ключова част от сделката е нов елемент в политиката на ЕС: Европейската комисия ще набере голямо финансиране от пазарите и след това голяма част от парите ще бъдат предоставени като безвъзмездна помощ, а не като заеми.
Грантовете принуждават блока да събере пари, за да плати заемите до 2058 г. Парите ще бъдат събрани от нови данъци и с други методи.
Споразумението беше постигнато в 05,30 часа, на петия ден от началото на срещата на върха, която се превръща в една от най-продължителните в историята на ЕС.
"Добро утро на всички", заяви Мишел в началото на пресконференция малко преди 06,00 часа. "Направихме го! Европа е сила. Европа е обединена!", обяви той.
Това бе първата присъствена среща на държавните ръководители на страните членки от наложената блокада през март. Разговорите се проведоха при извънредни противоепидемични мерки. Лидерите често носиха маски и се срещаха в далеч по-голяма зала от нормалното, за да спазват социална дистанция. Делегациите бяха ограничени до шестима представители от традиционните 19.
Седемгодишният бюджет на ЕС - Многогодишната финансова рамка - беше по-трудно договорен заради Брекзит. Националните столици и евроинституциите ще трябва да запълнят дупка от 10 милиарда евро на година или повече, оставена от излизането на Великобритания от Общността. Обединеното кралство бе една от държавите с най-големи вноски в бюджета на ЕС.
Новината за сключеното споразумение качи еврото спрямо долара до $1.145.

Източник: ЕПА
Президентът на Франция Еманюел Макрон описа постигнатото като "исторически ден за Европа".
Голяма заслуга за сключване на сделката имат Франция и Германия. Както отбелязва "Политико", отне три години, но най-накрая френско-германският двигател изръмжа в сърцето на Европа.
Способността на Берлин и Париж да договорят план за европейски държави с общ дълг на пазарите - немислимо извън контекста на голям икономически шок, причинен от пандемия - изглежда поставя начало на нов модел на широко европейско сътрудничество.
Изтощени, евролидерите съумяха да се договорят въпреки съпротивата на "Пестеливата четворка" (Холандия, Австрия, Швеция и Дания), която настояваше за драстично намаляване на грантовете към плана за възстановяване.
Пробивът дойде след ново предложение на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел ЕС да плати 390 милиарда евро в грантове и 360 милиарда евро в заеми. От тези €390 млрд. 312,5 милиарда евро са в отговор на коронавируса, а допълнителни 77,5 милиарда евро по-малко свързани с пандемията.
Италия е най-големият бенефициент. Тя ще получи безпрецедентните 209 милиарда евро според новия план, от които 82 милиарда евро в грантове и 127 милиарда евро в заеми. Оригиналното предложение на Европейската комисия беше 173 милиарда евро, въпреки че грантовете са намалени с 3,8 милиарда евро, докато заемите са увеличени с 38,8 милиарда евро.

Източник: ЕПА
"Пестеливите" настояваха първоначалното предложение на Европейската комисия от 500 милиарда евро в грантове да бъде намалено до 350 милиарда евро, което разочарова Макрон и германския канцлер Ангела Меркел.
Премиерът на Италия Джузепе Конте предупреди холандския си колега Марк Рюте, който води групата на "пестеливите" за намаляване на нивото на грантовете, че той може да се превърне в герой в Холандия, но ще бъде обвиняван от останала Европа заради липса на солидарност.
Но новата формула на Мишел, представена по време на двустранни разговори с лидерите извън пленарните сесии, най-накрая получи задължителното единодушно одобрение на правителствените ръководители.

Източник: ЕПА
Като част от сделката "пестеливите" ще получат значително увеличение на отстъпките, които получават, свързани с вноските към бюджета, което напомня за 1984 г., когато Маргарет Тачър си осигури намаляване на приноса на Великобритания към евробюджета.
Където има опасения, че не са прилагани реформи от реципиентите, всеки един лидер може да спре отпускането на парите и да поиска среща на върха, на която да бъде дебатиран казусът.
За върховенството на закона Франция, Германия и други държави искаха да се обвърже с еврофондовете, но правителствата на Унгария и Полша, които са обвинявани, че нарушават независимостта на съдебната власт и правата на малцинствата, отхвърлиха този план. Те обаче постигнаха компромис. Приемането на механизъм за върховенството на закона се отлага за друг ден, но ще се приеме с квалифицирано мнозинство.
Финалната сделка също клони в полза на Полша след премахване на искането да се обвържат парите за зелен преход с целта въглеродно неутрална Европа до 2050 г., което смая активисти и евродепутати.
Полша, която се очаква да получи 37 милиарда евро в грантове от фонда, плюс потенциално милиарди евро от фонд за преход към зелена енергия и изоставяне на въглищата, е единствената страна членка на ЕС, която не е обещала да изпълни целта до 2050 г.
Мишел също осигури споразумение за Многогодишната финансова рамка на ЕС, макар че евролидерите ще срещнат сериозна опозиция в Европейския парламент. Законодателният орган поиска седемгодишната бюджетна рамка да бъде с 229 милиарда евро по-голяма от оригиналния план на Мишел. В крайна сметка сега финалното споразумение се оказа още по-малко. Дипломати отдавна възприемат исканията на Европейския парламент като някаква шега.
Продължилата пет дни среща на върха е най-дългата от разговорите на евролидерите в Ница в края на 2000 г.
Next Generation EU е нов инструмент за възстановяване за периода 2021—2024 г. в размер на 750 милиарда евро, с който бюджетът на ЕС ще се увеличи с ново финансиране, набрано на финансовите пазари. Той е прикрепен към подсилен дългосрочен бюджет на ЕС за периода 2021—2027 г.
Можете да разгледате финалното споразумение тук.
58eng
на 22.07.2020 в 01:03:32 #7Не ни трябват,Соме, искаме си милиард4те,които завлякаха ДС и червените милионери!
Somebodyelse
на 22.07.2020 в 00:10:43 #6Гафе, много гадни тези от ЕС бе, заробиха българският народ като му харизаха седем милиарда евро
www123
на 21.07.2020 в 23:19:36 #5Тези които умишлено затвориха икономиките с фалшива заплаха и карантини сега заробват народите уж ни срасяват и то от собственитне си поразии. Е извинявайте , това тук не е Етиопия и маймуните са на друг адрес ! СЪД И ЗАТВОР ЗА ВСИЧКИ РАЗИГРАВАЩИ ИЗМАМАТА КОРОНАВИРУС ! Това тук не е на баща ви чифлика !
siyan-dechev
на 21.07.2020 в 22:29:38 #4Европейски енйчери кво спърозомение вирсаче в гъзът харесва ли ви мръсната игра на тронове войната на болните,спорозомяхте ли се за живота и светът които не ваш пумяри,утрепки,дебели задници,болни мозъци.Умо побъркани сте всичките.Тоя свят не е ваш буклуци.
:
:
:
coment
на 21.07.2020 в 14:09:52 #3И сега Гешев ако иска да свърши една добра за България работа—то веднага да повдигне обвинение срещу башмутрата,на основа на СРС—та от спалнята му с пачките евро и слитъците злато.Иначе ,гейропата спокойно може да откаже тия милиарди,базирайки се на условието за отпускането им,върховенството на закона,което очевадно и не само в тоя случай ,е нарушено......
ce
на 21.07.2020 в 12:26:13 #2доста добър коментар на coment .... цялата тази работа с тази криза е точно как някои да станат по-богати а средната класа по-бедни
coment
на 21.07.2020 в 08:32:18 #1Не се споменава,че в сравнение с миналогодишния 7 годишен период,сега бюджета,включващ и фонда за коронабесието се удвоява.Много работа ще се отвори на печатницата на ецб и това надали ще помогне на реалната икономика,тъй като огромната част от тия пари ще отидат чрез банките на финансовите пазари за спекулации,тъй като там са и най—големите печалби,а и ще бъдат откраднати по пътя.А по—интересно е какво ще стане с 400 милиарда,означени като грантове,т.е. безвъзмездно давани.Най—елементарното е да бъдат дадени по 1000 евро на всеки от 400 милионото население на гейропата,което обаче няма да се случи—как иначе ще има милиони в някое нощно шкафче.Ще видим.