Първоинстанционният съд на ЕС застана на страната на активисти за по-голяма прозрачност в законодателния процес на съюза, съобщава "Ройтерс".

Общият съд на ЕС призова Европейския парламент да разкрива ключовите документи от разговорите между законодателите и държавите от ЕС.

"По правило Европейският парламент трябва да осигурява достъп, при конкретна молба, до документи, свързани с провеждащите се тристранни разговори. Работата на тристранните срещи представлява решаващ етап от законодателния процес", се казва в позицията на съда.

Тристранката е неофициална среща между Европейския парламент, Европейската комисия и Европейския съвет.

Тези преговори при закрити врата играят ключова роля при разрешаването на важни и спорни въпроси. Стотици подобни срещи се провеждат на година, използват се от 70 до 80% в законодателния процес.

Според поддръжници тези срещи позволяват да се ускори процесът при прокарването на сложно законодателство. Но критици се оплакват, че този тип тайно изготвяне на закони ограничава демократичния надзор, тъй като няма прозрачност и в крайна сметка подронва доверието към институциите на ЕС.

Според съдиите по-голяма прозрачност ще укрепи ЕС в очите на 500 милиона европейци.

Парламентът може да обжалва решението в Европейския съд.