Идеята за присъединяване на Грузия към Европейския съюз (ЕС) и НАТО се подкрепя от 80% от жителите на републиката и говоренето за сфери на влияние в 21 век е напълно неприемливо. Това съобщи в сряда заместник-министърът на външните работи на Грузия Лаша Дарсалия, коментирайки думите на руския външен министър Сергей Лавров за опитите за насилствено въвличане на републиката в Северноатлантическия алианс, съобщава ТАСС.
Лавров каза на пресконференция в Сочи във вторник, че Русия ще възприеме опитите за насилствено въвличане на Грузия в НАТО като нарушение на червената линия. Той отбеляза също, че се опитват да направят републиката член на алианса против волята на голяма част от народа.
"Знаете, че идеята за членство в НАТО и Европейския съюз се радва на голяма национална подкрепа. Тази подкрепа е 80% или дори повече и от години. Съответно вече има консенсус в грузинското общество за това. Грузия вече смята себе си демократична страна, част от това конкретно пространство и това е преди всичко ценен въпрос за Грузия", каза Дарсалия.
Той добави още, че да се говори за сфери на влияние в 21 век е напълно неприемливо. "Разговорите в 21 век за т. нар. сфери на влияние, изключителни зони на различни държави и т.н. са напълно неприемливи. Това служи само за дестабилизиране на международната система и подкопаване на световния ред", добави дипломатът.
Грузия си сътрудничи с НАТО от края на 90-те години на миналия век. През ноември 2002 г. президентът Едуард Шеварднадзе на среща на върха в Прага обяви желанието на страната да стане член на алианса. Това желание бе потвърдено от следващия президент Михаил Саакашвили.
Партията "Грузинска мечта - Демократична Грузия", която дойде на власт през 2012 г., продължи курса си към интеграция в НАТО, но в същото време властите нарекоха "постепенното нормализиране на отношенията с Руската федерация не в ущърб на териториалната цялост на Грузия", "най-важната задача" на външната политика на страната.
През 2017 г. в Конституцията на Грузия се появи запис: "Конституционните органи, в рамките на своите права и правомощия, трябва да предприемат всички мерки, за да осигурят пълната интеграция на Грузия в Европейския съюз и Организацията на Северноатлантическия договор".
hmmm
на 23.12.2021 в 00:47:23 #6Грузия беше в ОНД, даже и Украйна беше в ОНД до майдана. Ето доказателство, че Грузия е въвлечена насилсвено чрез преврат. През периода 2003 – 05 г. три страни-членки на ОНД сменят правителствата си след серия от цветни революции. Едуард Шеварднадзе е свален от власт в Грузия, Виктор Юшченко е избран в Украйна и Аскар Акаев e свален от власт в Киргизстан. През февруари 2006 г. Грузия официално се оттегля от Съвета на министрите на отбраната, с изявлението, че „Грузия започва курс за приемане в НАТО и не може да бъде едновременно в две военни организации“,[8][
chafeto
на 22.12.2021 в 23:06:05 #5Няма да оспорвам достоверността на цифрите, да приемем, че е така. Обаче в момента грузинците виждат предимно (може би единствено) лъскавата страна на нещата. Според мен отадвна би трябвало да са проумели, че западът не иска нови силни партньори и бъдеща конкуренция. Западът иска територия за военни бази (специано за това визирам САЩ), суровинни придатъци и донори на работна ръка, без начение по-високо или по-ниско квалифицирана. Скоро станахме свидетели как беше нападнат офиса на една педерастка организация. Имайте предвид, че грузинците макар и да не са чеченци или ингуши и са християни, все пак са кавказци, при това са доста религиозни и либералната част от обществото в Тбилиси или някой друг голям град не е голяма представитена извадка. Не знам дали в момента повечето от тях си дават сметка, че зад лъскавата страна се крият и "уловки", като налагането на джендър идеология. А тя както виждаме се налага с някакъв едва ли не фанатизъм.
chafeto
на 22.12.2021 в 22:55:19 #4Е как ще е неприемливо, като е факт! Дайте да не демагогстваме, сфери на влияние има и всяка страна, имаща претенции да е международен геополитически фактор гледа да разпространява по един или друг начин сферата си на влияние. Специално за Грузия, не знам кой наивник би се надявал, че Русия няма да противодейства на опитите на главния си геополитичски противник да я обгради с военните си бази. Такава е световната практика. Какво тогава трябва да кажем за всеизвстната схема на САЩ в Латинска Америка, налагайки марионетните си режими и отстранявайки неудобните такива.Такива са нещата, а несъдържателните и изтъркани приказки на този "хормонален дисбаланс"отдолу за идилията и висшата хармония "свободното европейско семейство", са твърде несериозни.
Кастело Белведере
на 22.12.2021 в 22:18:10 #3Факт е, че желанието на народите да станат част от свободното европейско семейство е право пропорционално на напъните на путинските ревизионисти да заробят отново бившите си сателити в руската кочинка.
friend
на 22.12.2021 в 21:36:03 #2Нека Лукашенко да направи един наистина свободен референдум и резултатите ще са сходни с тези в Грузия. Нека и в Крим да го направят без присъствието на зелени човечета с оръжия в ръка... да видим какъв ще бъде резултатът.
Night Rider
на 22.12.2021 в 21:14:13 #1Чукашвили и Куроблидзе не са ли учили география?