Косовският президент Хашим Тачи продължава да води диалога със Сърбия. Това заяви премиерът Рамуш Харадинай, цитиран от македонското издание МКД.
Парламентът прие и специалния закон, който трябва да регулира този процес. Той предвижда и 300 000 евро за нормалната работа на екипа.
По-рано Прищина вече одобри преговорния екип с Белград. Той ще се състои от 12 души от правителството, опозицията и гражданското общество.
По думите наХарадинай, законът не се намесва в правомощията на държавния глава, а само функционирането на съотвената делегация.
Сръбският президент Александър Вучич миналата седмица обаче призна, че не е оптимист за преговорите с Косово.
Той не споделя ентусиазма на американския си колега Доналд Тръмп, че е въпрос на време договорът да бъде сключен.
"Далече сме от всякакво споразумение", обяви той.
По думите му, САЩ вече са признали независимостта на Косово и няма да променят решението си. Добрата новина за Сърбия е, че Вашингтон отчита и ролята на тази страна и настоява Косово да се съобрази и с нея, смята Вучич.
Въпреки опитите за сближаване между двете държави, напрежението тлее и се разгоря в последните месеци заради създаването на косовската армия и налагането на 100-ви мита върху вноса на сръбски стоки в Косово.
От своя страна Прищина обяви, че е склонна на отстъпки единствено при признаване на независимостта си от страна на Белград.
Haradinaj: 300 mijë euro për dialogun me Beogradin, do e udhëheqë Thaçi https://t.co/xe52o4L64P pic.twitter.com/CAarPJtHBF
— TE SHESHI (@tesheshi) 24 декември 2018 г.
Припомняме, че по-рано САЩ и ЕС призоваха Косово и Сърбия да работят за деескалация на напрежението помежду си и да постигнат споразумение, съобщиха световните информационни агенции.
Преговорите между Сърбия и Косово са важни за присъединяването им към Европейския съюз.
До момента Косово е признато за държава от 110 страни, сред които и САЩ.
Sting_5
на 24.12.2018 в 19:42:16 #1..."Въпреки опитите за сближаване между двете държави, "....Косово дали е държава,а?!