Сръбският президент Александър Вучич не е оптимист за споразумението с Косово. Той не споделя ентусиазма на американския си колега Доналд Тръмп, че е въпрос на време договорът да бъде сключен. Това заяви в петък Вучич, цитиран от АП.
"Далече сме от всякакво споразумение", призна той.
Vuçiç pret Tsipras në Beograd, në fokus zhvillimet në Kosovë dhe Maqedoni https://t.co/gyWHXS9L1f
— Gazeta Dita (@gazetadita) 21 декември 2018 г.
Вучич направи изявлението на съвместна пресконфренция с гръцкия премиер Алексис Ципрас.
Той коментира писмата, които Тръмп изпрати до него и косовския президент Хашим Тачи с благодарност, но в същото време не скри скептицизма си доколко е постижимо в близко бъдеще искането на държавния глава да бъде постигнато.
Източник: EPA/БГНЕС
По думите му, САЩ вече са признали независимостта на Косово и няма да променят решението си. Добрата новина за Сърбия е, че Вашингтон отчита и ролята на тази страна и настоява Косово да се съобрази и с нея, смята Вучич.
Въпреки опитите за сближаване между двете държави, напрежението тлее и се разгоря в последните месеци заради създаването на косовската армия и налагането на 100-ви мита върху вноса на сръбски стоки в Косово.
От своя страна Прищина обяви, че е склонна на отстъпки единствено при признаване на независимостта си от страна на Белград.
Припомняме, че по-рано тази седмица САЩ и ЕС призоваха Косово и Сърбия да работят за деескалация на напрежението помежду си и да постигнат споразумение, съобщиха световните информационни агенции.
Това направиха американският президент Доналд Тръмп и шефът на външната политика на ЕС Федерика Могерини.
Тръмп изпрати писмо до косовския си колега Хашим Тачи, с което го призова да работи за постигане на "историческа сделка" със Сърбия.
Провалът на тази възможност ще има тежки последствия, предупреди Тръмп и припoмни колко ангажирани са САЩ с успеха на Косово като независима страна.
Изявлението на Могерини бе поредно по темата за последния месец.
Сръбският премиер Ана Бърнабич определи като най-голямата регионална заплаха създаването на косовска армия.
Белград вече получи уверенията на Прищина, че армията не е заплаха за него, но въпреки това не е убеден.
До момента Косово е признато за държава от 110 страни, сред които и САЩ.