Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис се срещна с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и лидерите на Латвия, Литва и Естония в петък и каза, че Русия трябва да покаже, че е отворена за дипломация, като същевременно предупреди Москва за тежки последици, ако нахлуе в Украйна, съобщават "Ройтерс" и СиЕнЕн.

Трите балтийски държави официално се присъединиха към алианса на НАТО през 2004 г., първите бивши съветски републики, които направиха това. В петък техните лидери подчертаха пред Харис, че знаят от първа ръка заплахата, пред която е изправена Украйна. 

Но натрупването на руски войски и заплахата от инвазия не са само украински проблем, казаха те. Това е регионална заплаха за всяка страна, която има обща граница с Русия. Това, което се случва в Украйна, ще има незабавен осезаем ефект върху националната сигурност на собствените им страни.

"Всички ние веднъж загубихме независимостта си заради Русия и не искаме това да се случи отново", каза премиерът на Естония Кая Калас. "Разбираме какво е заложено тук."

Харис каза, че признава уникалната позиция на балтийските държави. "Разпознавам заплахите в този момент, исторически и напред към нашите приятели, Латвия, Литва и Естония. Ние сме с вас", каза тя. "Ние сме заедно, всички ние като съюзници в НАТО... атака срещу един е атака срещу всички."

САЩ: Русия си търси повод за нападение

САЩ: Русия си търси повод за нападение

Индикациите са ,че Русия се готви да нападне Украйна, каза Байдън пред журналисти в Белия дом

Харис по време на първата си двустранна среща на Мюнхенската конференция по сигурността заяви в петък, "оставаме, разбира се, отворени и желаем дипломация, тъй като тя е свързана с диалога и дискусиите, които проведохме с Русия. Но също така сме ангажирани, ако Русия предприеме агресивни действия, да гарантираме, че това ще има тежки последици по отношение на икономическите санкции, които обсъждахме", каза Харис в Мюнхен.

Харис приветства силата на НАТО конкретно по този въпрос. "В момента очевидно се занимаваме с безпокойството за случващото се в Украйна. Като член на НАТО, ние се чувстваме много силни и винаги ще бъдем отдадени на принципа за териториална цялост и суверенитет", каза Харис.

"Тук съм, за да гарантирам, че чрез нашите дискусии, които ще проведа с други наши съюзници, ще продължим да поддържаме тесни контакти с напредването на тези часове и дни. Разбираме, че това е динамичен момент във времето. Така че работата, която вършим ежедневно - а понякога и на почасова база, за да заздравим връзката - за проверка, по отношение на нашия стратегически императив, е изключително важна и това е една от причините да съм тук", добави Харис.

Харис каза, че тя и американският президент Байдън "се чувстват силни", че алиансът на НАТО е издръжлив. "Вярваме, че връзката само се засили и докато вървим напред, вярваме, че тя ще продължи да бъде една от най-критичните връзки, които имаме", добави тя.

 ЕС очаква над 1 млн. бежанци, ако Русия  нахлуе в Украйна

ЕС очаква над 1 млн. бежанци, ако Русия нахлуе в Украйна

В самата Украйна анексирането на Крим породи 1.5 млн. вътрешни бежанци...