Десетки хиляди испанци излязоха по улиците на Мадрид, за да протестират срещу предприетите от правителството строги икономии, предаде Би Би Си.
Протестната акция завърши със сблъсъци между демонстрантите и полицията.
Десетки от протестиращите замерваха полицията с бомбички, а в отговор служителите на реда използваха палки и сълзотворен газ.
По данни на вестник „El Pais", при сблъсъците са пострадали 88 души, като 55 т тях са полицаи.
Задържани са 24-ма от демонстрантите.
Демонстрантите са пристигнали от цялата страна.
По данни на полицията, в акцията са участвали най-малко 36 хиляди души. Около 2000 от тях са дошли в столицата пеша, като са изминали стотици километри от отдалечени южни и северни райони на Испания.
Протестните акции преминават под лозунга „Марш за достоен живот".
Протестиращите апелират правителството да предприеме мерки за борба с безработицата, която е около 26%, както и да противодейства на спада на жизненото равнище и нарастването на броя на бездомните.
Някои от активистите на протестите настояват Мадрид да се откаже от поетите ангажименти по международните кредити ,които страната получи за стабилизиране на икономиката си.
psp_11
на 23.03.2014 в 15:32:59 #11Stealthblade | 23.03.2014 11:50 psp_11 | 23.03.2014 11:37 Подхождаш към въпроса по грешен път. Не какво да се прави като се изнесат, а защо са си тръгнали и как да бъдат задържани.... --- Напротив. Изнасят се на място където ще имат по-висока печалба. Такива места непрекъснато се създават, чрез противопостаяване, военни режими и борба за демокрация. Теорията, която ти използваш е, че трябва да се намали цената, като се намалят разходите (основно заплати, данъци и такси). Това е практиката от 30 год. насам и тя не върши никаква работа. Защото дори и това да се направи, фирмите пак се изнасят. Давам ти един пример: Ако си подписал инвестиционен или кредитен договор за 2 год, и всеки 2 месеца този, който ти го предлага, прави допълнителни промоции на всеки следващ участник ,ти след първата година колко ще си назад спрямо последния подписал... И за каква конкуренция става дума?
Stealthblade
на 23.03.2014 в 12:51:30 #10alabalani | 23.03.2014 12:21 Приятелю, недей да гледаш какво ти говорят политиците. Това, че те са ти казали, че видиш ли, някъде има пазарна икономика въобще не значи нищо. Също така либерализъм въобще не значи отсъствие на регулации, а да са малко и точни и именно чрез него се доближаваме до хомогенност на икономиките. Китай вярно че са комунистическа диктатура, но по отношение на икономиката са много по-либерални от САЩ например. По-ниски данъци, по-малко регулации, по-евтина работна ръка, по-малко административни бумащини. Но дори и те в желанието си да забогатеят по-бързо в момента имат огромен кредитен балон защото правителството върши глупости. Разбира се че и те не могат да се конкурират с всички. Нормално е да съществува специализация на отделните страни, но факт е че колкото по-свободна е една икономика толкова по-успешна е тя и толкова по-добре живее един народ. С правилните регулации разбира се. А иначе естествените монополи, както ти каза за петрола, ги е имало винаги. От държавите си зависи как да се адаптират. И въобще да си говорим какво е пазарната икономика е все едно да спорим за това колко е добър комунизма. И двете са химери защото никой не играе по правилата. Аз просто отбелязвам, че всичките тези кризи и бедност са в резултат на неработещи икономики и лоши политически решения. Политиците винаги си мислят че могат да направляват пазара, а пазара това е народа. И той не обича да го командват. Препоръчвам ти да изгледаш един филм на великия икономист Милтън Фридман - Free to Choose. Там е доста добре показано как правителства съсипват икономики с глупостите си. Айде със здраве и съжалявам ако съм те обидил.
alabalani
на 23.03.2014 в 12:21:11 #9Stealthblade | 23.03.2014 11:50 alabalani | 23.03.2014 11:18 Обожавам да споря с хора, които не знаят и бъкел от икономика. Ако имаше малко акъл и знания за това, което говориш, щеше да знаеш, че основната причина за съществуването на монополи е липсата на конкуренция и липса на пазарна икономика. ============= Това са пълни глупости, които са ти ги набили в училище и ти вярваш в това. Но това няма много общо с пазарната икономика. Като си толкова ерудиран икономист сигурно ще можеш да обясниш как така най-тоталитарната китайска номенклатура залива с продукция цял свят. И не ми говори празни глупости как китайците имали пазарна икономика, братчед! Щото нямат. Там всичко е държавно регулирано. Дори колко деца да имат - също държавата им определя. И искаш ли да ти кажа, че имат най-евтиния ток може би в света? Най-евтините ресурси - енергия, труд, затова са най-конкурентоспособни. Конкуренцията няма нищо общо с пазарната икономика, братчед. Конкуренция е имало още по времето, когато парите са били мидени черупки. Фундаменталната грешка в либералната доктрина не е в конкуренцията, а в липсата на държавни регулации, в тоталната ненамеса на държавата в пазарния процес, братчед. Прочети последното изречение още 1-2 пъти и може да ти просветне. Защото ако ти произвеждаш болтчета на струг, а аз ти продавам ток за твоите стругове - иди ми разправяй за конкурентоспособност и ефективност на производството като ти дръпна шалтера или ти увелича цената на тока... И не търси под вола теле, че енергетиката не била конкурентна среда. Какъв ти е проблема? Купувай си ток от Китай тогава. Схващаш ли? Светът не е хомогенен - това пропуска да отчете либералнярската ти доктрина. Има неща като сравнително предимство. Някъде растат банани, а другаде блика петрол направо от земята... Къде отива шибаната ти пазарна икономика тогава? Къде отива конкуренцията, братчед? Хайде сега, като нямаме петрол в България - чувствай се свободен да конкурираш транспортния отрасъл на пазара с каруци да ти видя шибаната конкуренция колко ще изкара... Но тези неща не ги пише в учебниците ти по икономика, а? Пазарна икономика - ташак, братчед. Виж Аржентина как се оправи предсрочно без пазарна икономика, без кредити от МВФ и СБ, а само с идеите на един велик неикономист - Кейнс. Виж Ирландия. Но и това не го пишат в учебниците ти по икономика.
Stealthblade
на 23.03.2014 в 12:10:48 #8gorunq1965 | 23.03.2014 11:57 Икономиката на Испания никога не е била ефективна. Просто преди кредитната криза правителството беше в състояние да запушва устите на хората с огромни помощи и социални програми за "бедните". Точно както в Гърция, но в по-големи размери. Сега, когато евтините пари секнаха, дълговете на правителството станаха неуправляеми и то беше принудено да реже. Да ама до сега цялата икономика е разчитала хората да харчат здраво социалните помощи и когато те спряха спря и пазаруването. И сега старите безработни нямат помощи. Новите се увеличават. Лихвите по дълга са високи, а банковата система едвам се държи от лоши кредити. Знаеш ли например, че заради колосалните субсидии за земеделие в ЕС Африка бива смазана от нереално евтиния износ на страни като Франция и Испания. Африканците не са в състояние да имат земеделие не защото са бедни, а защото са заляти от евтинии. Да ти звучи познато? На това ли му се вика "пазарна икономика"?! Обаче ако субсидиите спрат ще има революция в западна Европа.
Stealthblade
на 23.03.2014 в 11:50:38 #7alabalani | 23.03.2014 11:18 Обожавам да споря с хора, които не знаят и бъкел от икономика. Ако имаше малко акъл и знания за това, което говориш, щеше да знаеш, че основната причина за съществуването на монополи е липсата на конкуренция и липса на пазарна икономика. Това и неправилната намеса на правителствата, които трябва да ограничават естествените монополи, когато не могат да се избегнат. Как така "едни държави лапат за сметка на други"? Кои са тези лапачи? Тези, които имат по-ефективна икономика и по-добри регулации? Ми то тогава проблема си е в бедняците. Те са бедни защото не са в състояние да са реална конкуренция. Интересно ми е за кои лапачи говориш? САЩ? Та те са по-зле и от Испания. Китай? Средния китаец е по-беден и от нас. Германия? Ами един германец произвежда 6 пъти по-ефективно от българина. Как точно страни като Естония и Финландия паразитират и просперират на чужд гръб? Разбери едно нещо най-накрая. Ако една държава е бедна и изостава тя има само себе си да обвинява. НЯМА на тоя свят държава с добро законодателство, добро управление и ефективна икономика, която да е бедна и населението да живее зле. НЯМА! Обвиняването на другите е много по-лесно, знам. И стига с тези "роби" и "робовладелци". Роба няма нито собственост, нито избор на работно място, нито заплата. Роба не може да си дигне багажа и да иде където е по-добре. Да обвиняваш пазарната икономика е все едно да обвиняваш математиката, че не прави това, което искаш. И въобще не е вярно, че "хората стават все по-бедни и по-зле". Едно просто сравнение с това какво е можел да си позволи един българин през 1900 и 2014 е достатъчно показателно. Проблема не е в системата. Проблема е в хората. И колкото и да плюеш не си в състояние да представиш нищо по-добро. gorunq1965 | 23.03.2014 11:28 "Как ще ми обясниш 28млн.безработни в Еврейският съюз?" - неефективност на икономиката в сравнение с други страни, срив на банковата система в опит всички да забогатеят на кредит, прекалено раздута социална система, на която разчитат всички и която вече не е в състояние да функционира. psp_11 | 23.03.2014 11:37 Подхождаш към въпроса по грешен път. Не какво да се прави като се изнесат, а защо са си тръгнали и как да бъдат задържани. Човешкия труд е стока, точно както картофите. Ако на едно място картофите са прекалено скъпи и те задължават да си купиш минимум 5 кг от там ли ще пазаруваш или от съседа, който ги дава евтино и с безплатна торбичка. Извода - всичко е въпрос на конкуренция между икономики. Историята показва, че страни с малки социални системи в крайна сметка имат икономики, които гарантират на хората толкова висок стандарт, че и малкото соц. помощи не се използват напълно.
psp_11
на 23.03.2014 в 11:37:06 #6Не знам какво имаш предвид под "участие на работниците". Те така или иначе сами си преценяват дали искат да работят на определено място при определени условия и заплата. ----- Когато в район от 40-50 кв. км затворят (преместят) 90% от предприятията, с кого ще се договарят работници и профсъюзите, като няма работодател? Това имах предвид. От тях нищо не зависи. Начина е ясен. Изселване и търсене на работа... Примери много:Баден Вюртенберг (Германия) 4,5% - Северна Германия 19% безработни.. Просто се преместват на юг..
Stealthblade
на 23.03.2014 в 11:13:31 #5gorunq1965 | 23.03.2014 10:28 А случайно да си се замислял, че испанските портокали са доста по-скъпи от мароканските? Интересно как конкуренцията в цените е удобна само когато е между чуждестранни компании и ти само седиш и чакаш да ти предлагат още по-изгодни цени. Дали пък испанците ще се разсърдят че им предлагат по-евтина алтернатива? psp_11 | 23.03.2014 10:12 Безработицата е такава заради действията на правителствата. Защо при 26% в Испания в Австрия е 4,8%? И двете са в Евро зоната. И двете са големи развити икономики. Как така едната копае дъното, а другата даже отчита ръст? Защо дълга на Испания е 84% от БВП, а ние да се гърчим с 19%. Защото испанците видяха, че могат да се възползват безочливо от еврото и друг да плаща сметката. На ПЧИ разчитат бедните страни от източна Европа като нас и Румъния. Испания си има повече от достатъчно частни капитали, но ти сам казваш - чуждите, заедно с местните инвеститори се изнасят. Защо се изнасят и защо отиват в Германия, Австрия, Швейцария, Естония? Защото правителствата ги затрупват с регулации тип "щастлива кокошка" и всевъзможни безбожно високи данъци. В Испания минималната работна заплата в момента е 750 евро! Защо да седят там когато в Китай е $140, а Германия е 0? Добре де и там има някакъв минимум, но той е различен по сектори и се определя на срещи на работодатели с профсъюзи, а не им се спуска отгоре като божи заповеди. Западна Европа е толкова затънала в криво разбран социализъм, че нейната средна безработица никога не е падала под 9%-10% дори в добри години. Не знам какво имаш предвид под "участие на работниците". Те така или иначе сами си преценяват дали искат да работят на определено място при определени условия и заплата. Имат си и профсъюзи. Ако си мислиш, че като се даде "власт на народа" да опрeделя той икономическата политика на една страна, ще цъфне то просто погледни разпадащата се Венецуела. Ако си имал друго в предвид кажи.
psp_11
на 23.03.2014 в 10:12:37 #4Stealthblade | 23.03.2014 09:53 Как ще обясниш 26% безработица? Само с финансовата криза? Основният проблем не е, че хората живеят на кредит. Това е следствие, а не причина. Основният проблем е, че правителствата разчитат на външни инвеститори за "създаване на работни места". Когато местните работодатели се изнесат заедно с чуждите инвеститори, единствен шанс на правителството е да създаде условие да ги върне. А това става с намаляване на работни заплати, още по-големи облекчения за новите инвеститори, намаляване на социалните разходи, намаляване на обществените услуги. Сега кажи къде са хората (да не пиша работниците, в нашето съвремие това е мръсна дума), като управление в този процес? Така или иначе правителството ще им вземе спестяванията.. Другият вариант за хората е българския. Да се местят по света, където има работа и да е по-платена..
Пантю
на 23.03.2014 в 10:11:50 #3Всичко по-мащабно в Испания в т.ч. и транспортната инфраструктура, а тя е огромно нещо, е построено с пари от ЕС! Сега ЕС затегна парите си ! Просто няма с кого вече да се съревнувава! Света стана еднополюсен и САЩ, решава, кой какво да ползва от ресурсите на Планетата! Страни, като Испания, Гърция, Португалия, Ирландия, дори и Италия осезателно усещат новият еднополюсен режим, въпреки, че са далеч от Хала на народа в изпълнителната до безумие на новите икономически правила на ЕС - България! Ето, че нашият хал, разколебава голяма част от Украйна и други източно европейски страни, които за сега не са в ЕС, да искат своето присъединяване към ЕС на всяка цена! ЕС вече не е добър икономически съюз, освен за старите кучета в него!
Stealthblade
на 23.03.2014 в 09:53:10 #2gorunq1965 | 23.03.2014 07:22 Хората въобще не са прави и ЕС въобще не им е крив. Не можеш десетилетия на ред да живееш на кредит и когато накрая сметката да дойде да се правиш на ощипана мома. Испанската социална система е толкова раздута, че реално цялата икономика разчита на богати субсидии и помощи за цялото население за да функционира, точно както в Гърция. В пазарна икономика с реална конкуренция няма да изтрае и един ден. Испания, Полша и САЩ са трите варианта за справяне с кризата. Испанците стискат зъби и пестят - болезнено, но най-ефективно в дългосрочен аспект. Поляците девалвираха валутата си и икономиката им оцеля за сметка на спестяванията на хората и всички онези с фиксирани приходи като пенсионерите. Тяхното бъдеще няма да е лесно. САЩ просто си печата пари с надеждата изведнъж хората да се замогнат и да се закопаят още повече в кредити. Те въобще няма да имат бъдеще със сегашната си финансова система.
van damme
на 23.03.2014 в 08:10:01 #1Рубладжиите да си гледат русията,ако и се изнесат там mejor![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_lol.gif?_=1446728989)