Холандия започва да се превръща в наркодържава, тъй като полицията не може да се бори с появилата се паралелна престъпна икономика.

Това се предупреждава в доклад на холандската полицейска асоциация, цитиран от "Гардиън".

Официалните данни показват, че тенденцията е към спад на престъпленията, но служители на полицията алармират, че много жертви не сигнализират за инциденти, докато организираните престъпни групи действат все по-свободно.

"Само една на девет престъпни групи може да бъде спряна с настоящия персонал и ресурси", се подчертава в доклада, с който се е сдобил вестник De Telegraaf.

Следователите забелязват, че малки престъпни групи се развиват до богати предприемачи, които влизат на пазара на жилища, туристическите агенции, средната класа и други сектори, пише още в доклада.

Документът на синдиката се основава на интервюта с 400 следователи.

Холандия покрива много от отличителните белези на наркодържавата. Следователите виждат появата на паралелна икономика, допълва се в доклада.

Според критици толерантната политика на Холандия към продажбата на канабис и легалният статут на проституцията представят държавата като голям център за трафик на наркотици и хора.

Голяма част от екстази в Европа и САЩ идва от лаборатории в южната част на Холандия, които се контролират от марокански банди, замесени и в производството на канабис. Според Европол половината от кокаина в Европа на стойност 5,7 милиарда евро на година е стоварван в Ротердам.

Холандската полицейска асоциация иска да бъдат наети допълнителни 2 000 полицейски служители.

Според изследване на прокуратурата от по-рано тази година ежегодно не са регистрирани по 3,5 милиона престъпления, въпреки че е отчетен спад от 25% за последните 9 г.