Испански лекар, обвинен в отвличане и продажба на бебе по време на диктатурата, е признат за виновен по всички обвинения, но не може да бъде наказан заради изтекла давност, обяви съд в Мадрид, цитиран от "Ройтерс".
Съдът постанови, че 85-годишният испански гинеколог Едуардо Вела е отговорен за отвличане на бебе, изготвяне на фалшиво свидетелство за раждане и фалшиви официални документи, но заради изтекла давност през 1987 г., когато детето е навършило пълнолетие, не може да изтърпи наказанието.
Адвокатът на жената в центъра на случая Инес Мадригал заяви, че ще обжалват решението на съда.
Мадригал, която е разбрала от майка си на 18 г., че е осиновена, обвинява Вела, че е фалшифицирал нейния акт за раждане през 1969 г., за да показва приемната майка, която е починала, като биологичен родител.
Вела, който отрича обвиненията, е първият човек, съден във връзка със скандала с "откраднатите бебета", който е засегнал хиляди по време на управлението на Франсиско Франко.
Активисти отдавна говорят за тайната практика да се крадат бебета по време на диктатурата на генерал Франсиско Франко от 1939 до 1975 г.
Децата са крадени от майки, разглеждани като неподходящи, и са предавани на двойки, които често са били свързани с режима. Реалният брой на отвлечените бебета може никога да не стане известен. Но разследване на съдия Балтазар Гарсон през 2008 г. е установило, че 30 000 деца са били отвлечени след Испанската гражданска война (1936-1939). Тази практика се смята, че е продължила до 60-те г. на XX век.