В момента не се планира доставката на нов пакет военна помощ под формата на оръжия и военна техника за Украйна. Това съобщи италианският министър на отбраната Гуидо Крозето в интервю за в. "Месаджеро".
Той обаче уточни, че въпреки че страната не е готова с шестия такъв пакет, не се изключват нови оръжейни доставки в бъдеще.
"Не подготвяме шести пакет. Не изключвам обаче, че ще има дискусия в рамките на НАТО и Европейския съюз относно допълнителна военна помощ за Украйна", отбеляза Крозето.
Той подчерта, че Киев все пак ще получи оставащото военно оборудване, обещано от предишното правителство на Италия.
По негови думи през последните седмици в Рим се говори само за икономическа подкрепа и отпускане на средства за възстановяване на гражданската инфраструктура в Украйна.
На 7 ноември в. "Фато Куотидиано" съобщи, че доставката на оръжие за Украйна е породила конфликт между Крозето и бившия италиански премиер и лидер на опозиционното движение "Пет звезди" Джузепе Конте.
Според публикацията Крозето е упрекнал Конте за призивите му да спре помпането на Украйна с оръжия и да се помогне на Киев да се върне към преговорите. В отговор Конте е заявил, че самият министър на отбраната нарушава принципите на демокрацията.
През октомври генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова Италия да увеличи доставките на военно оборудване за Украйна, тъй като Киев има нужда от тях.
В редица европейски страни обаче беше повдигнат въпросът, че безкрайната военна помощ за Украйна намалява отбранителната способност на самите европейски членки на НАТО. Изпращайки оръжията си на Украйна, европейските страни разоръжават собствените си армии и няма какво да замени доставеното оръжие.
Италия одобри първата си доставка на оръжия за Киев в края на февруари при правителството на националното единство на Марио Драги. По-рано бе съобщено, че новоизграденото дясно коалиционно правителство на Джорджия Мелони подготвя шести кръг от доставки.
Мелони е твърд поддръжник на Украйна въпреки двойственото отношение на нейните коалиционни съюзници Матео Салвини и Силвио Берлускони, които имат исторически близки връзки с руския президент Владимир Путин.
Рим никога не е разкривал подробности за оръжията, които е изпратил на Киев след руската инвазия. Според италиански и украинските медии обаче предишните доставки са включвали ракетни системи за многократно изстрелване (MLRS), гаубици Pzh2000 и бронирани превозни средства.