Йордания заяви в неделя, че няма да има удължаване или подновяване на споразумението, което дава под наем част от земите на Израел, съобщи информационна агенция Синхуа.

Йорданският крал Абдула II обяви официалното прекратяване на споразумението.

"Днес аз обявявам изтичането на анексите на мирния договор към Бакура и Гумар и налагането на пълния ни суверенитет над всеки сантиметър от тези земи", каза кралят на четвъртата обикновена сесия на 18-ия парламент.

Йордания ще позволи на израелците, които притежават парцели, да влязат в района, след като получат виза от посолството на Йордания в Тел Авив и влизането ще бъде през официалните гранични пунктове.

Министерството добави, че Йордания също така ще позволи на земеделските стопани да събират своите култури, засадени преди прекратяването на двата анекса в мирния договор, се казва в съобщението.

През октомври 2018 г. Йордания официално уведоми Израел за решението си да не подновява споразумението.

Съгласно мирния договор от 1994 г. с Израел, Йордания има такова право.