Разходите за първата фаза на строителството в литиевата мина Falchani на American Lithium (LI.V) в Перу вероятно са се повишили с около 20% от първоначалната оценка до 700 милиона долара, каза главният изпълнителен директор на фирмата в интервю, съобщава "Ройтерс".

"Ако мислите за света след COVID и инфлационния натиск, тази сметка (от 580 милиона долара) вероятно е по-скоро 700 милиона долара днес", каза главният изпълнителен директор Саймън Кларк.

Перу, вторият по големина производител на мед в света, се бори за парче от пая на процъфтяващия пазар на литий.

Чили национализира литиевата си индустрия

Чили национализира литиевата си индустрия

Страната е вторият по големина производител в света на ценния метал

Близките Чили, Аржентина и Боливия образуват така наречения "литиев триъгълник" с масивни находища, но притежаваният от Канада проект Falchani в момента е единственият в ход в Перу, където залежите се оценяват като много по-малки.

Правителството на Перу ясно даде да се разбере, че "искат да привлекат други инвестиции, за да прокарат минния сектор напред", каза Кларк, споменавайки одобренията за разрешителни за сондиране, идващи след разтърсването на правителството миналата година.

Ако всичко върви по план, строителството във Falchani може да започне до края на 2024 г. или края на 2025 г., каза Кларк, за да започне производството в края на 2026 г. или началото на 2027 г.

Преди това трябва да приключи оценката на въздействието върху околната среда, която може да отнеме още три до шест месеца и актуализираната икономическа оценка.

Ще бъде извършена и нова икономическа оценка, за да се включат вторичните продукти калий, цезий и рубидий, които не са анализирани в първоначалното проучване, каза Кларк.

Кларк каза, че фирмата води преговори за инвестиране в проекта, като добави, че извършва сондажни тестове в нова зона близо до Falchani, след като получи одобрения миналия месец.

"Със сигурност сме много развълнувани от това, което видяхме на повърхността", каза Кларк. "Трябва да започнем да получаваме резултати от това през следващите няколко месеца."

Литият е "петролът на 21-ви век" и обект на потенциални геополитически битки

Литият е "петролът на 21-ви век" и обект на потенциални геополитически битки

Той вече е начело в списъка на "критичните минерали"