Украйна е предупредила Съединените щати, че няма да приеме каквито и да било ограничения върху числеността или готовността на своите въоръжени сили, заяви заместник-началникът на кабинета на президента Володимир Зеленски, Павло Палиса. Това се случва на фона на усилията на американския президент Доналд Тръмп за договаряне на край на войната с Русия.
Изявлението идва в отговор на руските условия за прекратяване на конфликта, сред които са ограничаване на украинската армия, отказ от членство в НАТО и признаване на руски контрол върху четирите украински региона, анексирани от Москва.
"Това е принципна позиция на Украйна - никой, и със сигурност не страната-агресор Русия, няма да диктува на Украйна какви въоръжени сили да има Украйна" заяви Палиса в интервю за "Ройтерс". Той подчерта, че една добре подготвена армия е най-добрата гаранция за сигурността на страната след евентуално примирие или мирно споразумение.
Палиса участва в среща с американски представители в Саудитска Арабия миналия месец, където Украйна се съгласи на 30-дневно прекратяване на огъня, след което Вашингтон възобнови военната помощ и разузнавателния обмен с Киев. Въпреки това Русия настоява за "определени условия" преди реално спиране на огъня, а двете страни взаимно се обвиняват в нарушаване на последвалото неофициално споразумение за ненападение върху енергийната инфраструктура.
Очаква се нов кръг от разговори между Киев и Вашингтон следващата седмица. Украинските власти вече са предоставили доказателства за руски атаки по енергийната мрежа, увери Палиса.
Междувременно украинската армия се изправя пред засилена руска офанзива в североизточната част на страната. Според Палиса основният натиск ще бъде насочен към стратегическия град Покровск в Донецка област, като Русия се стреми да го обкръжи и да затвърди контрола си върху региона. Други потенциални направления на настъпление включват районите около Купянск, Лиман, Запорожие и Новопавловка.
На фона на несигурността около бъдещето на американската военна помощ, Киев е притеснен относно доставките на ракети за системите Patriot, HIMARS и ATACMS. Въпреки това, страната инвестира в развитие на собствена противовъздушна отбрана, като няколко държави вече са предоставили лицензи и техническа документация за местно производство на военно оборудване.
Палиса допълни, че Украйна няма да признае руския суверенитет над завзетите територии, дори ако не е възможно да ги възстанови със сила. САЩ все още не са дали официални гаранции за сигурността на страната, въпреки че някои европейски сили обсъждат възможността за създаване на "коалиция на желаещите" за разполагане на войски с възпираща цел.
oxoo
на 10.04.2025 в 18:58:26 #5Отново си отнесен,БТА е същото като такива като теб и мисирките,включително и тая,в която си чешем езиците,има статистика какъв е дела на газ от САЩ,даже с "американски"произход да речем,прочети и колко получаваме азерски,Александропулис така и не заработи,хайде кажи останалото количество от къде ни идва,от Турция и Гърция,вярно,но при тях от къде.....?!
ВълкСчадъР
на 10.04.2025 в 16:41:17 #4Вчера азерите се пънаха Миналата седмица подписахме договор с азери, грузи и гаджали ... Че то за ватниците не остана място
ВълкСчадъР
на 10.04.2025 в 16:40:14 #3Европейският съюз (ЕС) обмисля да започне да купува повече втечнен природен газ от САЩ. Същевременно обаче ЕС ще се стреми да увеличи своя капацитет за производство на енергия от възобновяеми източници. Това заяви в интервю за британското издание Financial Times еврокомисарят с ресор енергия и жилища Дан Йоргенсен. В понеделник Тръмп предложи Ес да купи енергийни продукти от САЩ за около 350 млрд. долара, за да бъде компенсиран дефицитът в търговията между Вашингтон и Брюксел. Същевременно американският президент отхвърли предложението на Брюксел, което предвижда САЩ и Европейският съюз да сключат споразумение за безмитна търговия с автомобили и промишлени стоки. САЩ и в момента са най-големият доставчик на втечнен газ за ЕС. Вносът му от САЩ се оценява на 13 млрд. долара през 2024 година. Той формира 45 на сто от всички доставки на втечнен природен газ за страните от ЕС, посочва FT. "Съществува потенциал да купуваме повече втечнен природен газ от САЩ, но, разбира се, това трябва да става при условия, които съответстват на (нашата политика за зелен - бел. ред.) преход", смята еврокомисарят Дан Йоргенсен. Брюксел може преди всичко да призовава компаниите от страните от ЕС да сключват договори с американски контрагенти за доставки на втечнен газ, но не и да ги принуждава да го правят, отбелязва FT. /БТА/
$ydney
на 10.04.2025 в 16:17:03 #2прави са - никой няма да диктува защото скоро няма да има такава държава
bravebg
на 10.04.2025 в 14:19:24 #1те дори на собствените си мирни преговори не могат да се вредят да участват ама имали били червени линии
Наркомана пак е прекалил с белото....