Китай се подготвя да постави начало на мисия с меко кацане на кораб на предимно непроучвана част на Луната в събота сутринта, информира АП.
Осведомителната агенция коментира, че с тази мисия Пекин демонстрира амбициите си да се доближи до Русия, ЕС и САЩ като световна космическа сила.
С мисия Chang'e 4 Китай се надява да стане първата държава, която е предприела подобно кацане. Обратната страна на Луната също е известна като тъмната страна, защото винаги остава скрита от Земята и е сравнително неизвестна. Тя е различна от местата на близката страна, където преди са провеждани мисии.
Ако мисията успее, китайската космическа програма ще заеме водеща позиция в една от най-важните области, а именно проучването на лунната повърхност. Корабът ще бъде изстрелян с ракета носител Long March 3B.
Китай приземи сондата Yutu на Луната преди пет години. Страната планира да изпрати там сондата Chang'e 5 през следващата година и да се върне на Земята с проби - за първи път ще бъде направено от 1976 г. Пекин също обмисля дали да изпрати хора на Луната.
Роувърът Chang'e 4 ще проучи над и под повърхността на Луната след кацането си в кратера Фон Карман на басейна Ейкън до Южния полюс след 27-дневно пътуване. Ще проведе радиоастрономични изследвани.
Според китайската агенция "Синхуа" корабът може да бъде натоварен със семена и буби.
Chang'e е богиня на Луната в китайската митология.